ЄС у грудні може надати Боснії та Герцеговині статус країни-кандидата на вступ
Боснія і Герцеговина може отримати статус кандидата на вступ до ЄС наступного місяця, якщо вона виконає умови, нещодавно висунуті Європейською комісією.
Про це заявив єврокомісар з питань розширення Олівер Варгеї, повідомляє видання Euractiv.
Після переговорів з президією Боснії в Сараєво, Варгеї сказав, що Європейська комісія «хоче бачити чіткі результати, про які вона зможе доповісти Раді ЄС, яка збереться в грудні».
У жовтні Європейська комісія рекомендувала надати Боснії і Герцеговині статус кандидата на вступ до ЄС, але додала список з восьми умов, які, на її думку, допоможуть зміцнити демократію в країні. Очікується, що рішення буде прийнято, коли лідери ЄС зберуться на черговий саміт ЄС в середині грудня, відразу після вирішального саміту ЄС-Західні Балкани в Тирані 6 грудня.
Умови в основному пов’язані з 14 пріоритетами, які Європейська комісія представила у 2019 році у своєму висновку щодо готовності БіГ стати країною-кандидатом.
У Сараєво Варгеї повторив, що для того, щоб рішення відбулося в грудні, Боснія і Герцеговина повинна спочатку виконати ці умови.
Серед них, зокрема, боротьба з корупцією та організованою злочинністю, судова та імміграційна реформи, а також гарантії свободи слова та захисту журналістів.
Відсутність визначеності щодо того, чи дійсно статус кандидата буде на порядку денному, частково пояснюється зростаючою фрагментацією між трьома основними етнічними групами країни – боснійцями, хорватами та сербами, а також зменшенням підтримки ЄС. Наприклад, на нещодавніх загальних виборах жодна партія чи політик не включила вступ до ЄС як мету чи навіть тезу у свої маніфести.
Рішення про надання статусу, однак, в кінцевому підсумку залишається за країнами-членами ЄС, які повинні дійти згоди одноголосно.
Кілька країн ЄС, зокрема Австрія, Хорватія та Словенія, лобіюють прискорення вступу Боснії після того, як у червні такий статус отримали Україна та Молдова.
Основними противниками цього наразі є Франція та Нідерланди, погляди яких поділяє і Німеччина.
Вони вважають, що надання статусу кандидата зараз було б незаслуженою винагородою владі Боснії і Герцеговини, яка йде у відставку і мало що зробила для просування євроінтеграційних амбіцій країни.
Ці країни також хотіли б побачити остаточні результати парламентських виборів, що відбулися в БіГ 2 жовтня, зокрема, створення функціонального уряду, перш ніж брати на себе зобов’язання щодо перспективи членства країни в ЄС.
«Європейський шлях відкритий, але очікуються результати – від політичних лідерів залежить, щоб він став реальністю для кожного в Боснії і Герцеговині», – сказав Варгеї після зустрічі з новими членами тристороннього президентства Денісом Бечировичем, Желько Комсічем і Желькою Цвієвичем.
Цвієвич, яка займає місце сербів у президентському кріслі Боснії, заявила, що готова працювати «над питаннями, які можна вирішити».
«Наш статус кандидата став би заохоченням для всіх людей в Боснії і Герцеговині», – сказав боснійський член президії Бечіровіч, додавши, що зустріч з Варгеї була «обнадійливою і змістовною».
Боснія і Герцеговина має стати наступним офіційним кандидатом на вступ до Європейського союзу після України та Молдови.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися