Сіярто: Угорщина та Україна хочуть вирішити свої суперечки
Угорщина та Україна хочуть у мирний спосіб завершити свої суперечки, – заявив у п’ятницю Міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сіярто.
Міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сіярто провів переговори з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, а після їхньої зустрічі на пресконференції зазначив: існують значні проблеми у двосторонніх відносинах, які досі оцінюються по-різному, як наприклад питання освіти та мовних прав угорської нацменшини. Коли угорська громада Закарпаття скаже, що у питанні освіти та у законодавстві про використання угорської мови все в порядку – Угорщина скасує блокуваня засідань ради НАТО-Україна, – заявив він.
Голова угорської дипломатії пояснив: сторони погодилися з певним графіком та отримали проєкт пропозиції від України щодо прийняття спільної декларації, яка визначає майбутній шлях (співпраці – ред.) та містить розділ про освіту, мову та економіку.
У червні будуть скликані усі три міжурядові комітети та робочі групи для того, щоб розробити угоду щодо спірних питань відповідно до запропонованого графіку, яка буде прийнятною як для закарпатських угорців, так і для українського уряду, – пояснив Сіярто. Дипломат додав: нашою метою є не підтримка блокування, а досягнення домовленості.
Петер Сіярто зазначив: тим часом вони (угорська сторона – ред.) шукатимуть можливості прецеденту спільного успіху (в досягненні домовленості – ред.), оскільки в інших відносинах уже доведено, що на основі попередніх успіхів легше вирішувати майбутні складні питання. Закарпаття може стати таким історичним прецедентом спільного успіху, тому добре, що Президент та Уряд України планують серйозні інфраструктурні розробки в регіоні, – сказав він. Сіярто наголосив: Угорщина також рада зробити свій внесок у це, надаючи допомогу на суму 50 мільйонів доларів.
Він також розповів про можливість відкриття нових прикордонних переходів та оновлення мосту Тиса в Захоні. Крім того, Угорщина готова продовжувати програму економічного розвитку Закарпаття, та до цього часу підтримала 33 тис. учасників гранту, – зазначив Сіярто.
На рахунок економіки Глава міністерства заявив наступне: великі угорські компанії – як наприклад OTP та Richter – розглядають Україну як дедалі важливіший ринок. Минулого року обсяг двосторонньої торгівлі перевищив 4 мільярди доларів, а в Ексімбанку був відкритий кредитний рахунок на суму 66 мільйонів доларів для покращення співпраці, – зазначив він.
Петер Сіярто наголосив: епідемія коронавірусу показала, що ми (держави – ред.) в Центральній Європі живемо в тісній взаємозалежності. У цій складній ситуації між двома країнами проявилася солідарність, коли Угорщина допомогла репатріації українських громадян, які опинилися “в пастці” в країнах Західної Європи, та забезпечила закарпатські медичні заклади 8,5 тоннами захисного обладнання, – нагадав він.
Міністр зазначив: ми високо оцінюємо той факт, що першою офіційною поїздкою Дмитра Кулеби став візит до Будапешта, – це важливий жест для майбутніх відносин між двома країнами.
Очільник МЗС України в свою чергу заявив: настав час відкрити нову главу в двосторонніх відносинах, знайти взаємовигідні рішення у відкритих питаннях та продовжувати підтримувати один одного.
Він також зазначив, що епідемія продовжує панувати над Європою, а Угорщина ефективно захищається від неї. Україна також працює над цим, та відповідний захист також вимагає складних рішень і підкреслює важливість вдосконалення системи охорони здоров’я, – заявив Дмитро Кулеба.
Дмитро Кулеба подякував Угорщині за допомогу у поверненні українських громадян на Батьківщину.
Відповідаючи на питання журналістів, Петер Сіярто заявив: на початку розпалу епідемії Україна прийняла рішення про те, що до країни можуть потрапити лише її громадяни. Покрокові заходи пом’якшення наслідків можуть бути запроваджені на кордоні найближчими тижнями, і він запропонував Україні першою дозволити працюючим у сусідніх державах перетинати кордон, оскільки така угода вже добре працює на інших прикордонних ділянках, – пояснив він.
Міністри підписали кілька документів, зокрема, протокол між українським та угорським урядами «про внесення змін до Рамкового договору між Урядом України та Урядом Угорщини про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги», а також Меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України й Міністерством інновації та технології Угорщини.
Джерело: MTI
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися