У Словаччині проведуть референдум
Президент Словаччини Зузана Чапутова призначить референдум, ініціатори якого зібрали близько 400 тисяч підписів із метою негайного відсторонення уряду на чолі з Едуардом Гегером і внесення змін до частини конституції про референдуми, повідомляє словацьке інформаційне агентство TASR, із посиланням на заяву глави держави.
Чи буде винесено на референдум одне чи два питання, поки невідомо, оскільки глава держави зазначила, що вважає, що питання про негайну відставку уряду повинен розглянути Конституційний суд, бо це, на її думку, не відповідає Основному закону.
Збір підписів ініціювала найбільша опозиційна партія Словаччини «Курс» на чолі з Робертом Фіцо, про свою підтримку запевнили ще кілька опозиційних партій.
Згідно зі словацьким законодавством, для проведення референдуму необхідно зібрати 350 тисяч підписів. Референдум призначається главою держави не пізніше ніж через 30 днів після внесення підписів. Наприкінці серпня прихильники референдуму подали до офісу глави держави петицію з 406 тисячами підписів, з яких 381 тисяча визнали дійсними.
Референдум, дата якого поки невідома, міститиме одне чи два питання. Одне з них, яке вже винесене на референдум, стосується того, чи слід вносити зміни до Конституції, щоб термін повноважень законодавчого органу можна було скоротити не лише на основі рішення парламенту, а й на основі результатів референдуму. Другим питанням референдуму – якщо Конституційний суд визнає його таким, що відповідає Основному закону – буде питання про те, чи повинен уряд під керівництвом Едуарда Гегера негайно піти у відставку.
Виходячи із заяви глави держави, здається певним, що, незважаючи на ідею ініціаторів референдуму, він не відбудеться разом із місцевими виборами 29 жовтня.
«Незалежно від того, буде розглядатися одне питання чи два, на цю дату референдум не вдалося призначити», – повідомила президент. Ініціатори петиції хотіли призначення на 29 жовтня, оскільки це значно підвищило б шанси, що в референдумі візьме участь багато виборців і, отже, він буде дійсним.
В історії Словаччини було 8 референдумів, але лише один із них був дійсним через низьку явку виборців, а саме референдум, який відбувся у 2003 році щодо вступу країни до Європейського Союзу, участь у якому взяли 52 відсотки виборців.
Передувало нинішній ініціативі референдуму те, що минулого року під час петиційної кампанії, також ініційованої партією «Курс», було зібрано близько шестисот тисяч підписів для призначення референдуму щодо призначення дострокових виборів. Однак референдум зрештою не відбувся, оскільки президент Зузана Чапутова вирішила його не призначати, після того як Конституційний суд на основі її подання визнав питання референдуму несумісними з Основним законом.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися