Ратифікація Стамбульської конвенції в Україні

Ратифікація Стамбульської конвенції в Україні

15:02 Червень 29, 2022

Політика 1646 5 хвилин

Magyar

Український парламент ратифікував Стамбульську конвенцію, яка протидіє насильству над жінками та домашньому насильству.

Ще у 2011-му Україна підписала цей документ, однак не ратифікувала. Ратифікація означає, що відтепер експерти Ради Європи зможуть контролювати, як Україна виконує свої зобов’язання. А Україна зможе вимагати жорсткішої відповідальності за насилля над нашими громадянками, які перебувають за кордоном. Водночас, кривдники-насильники, які переховується за кордоном, також будуть притягатися до відповідальності, передає Суспільне.

Що таке Стамбульська конвенція?

Стамбульська конвенція — це конвенція ради Європи, міжнародна угода, яка була підписана у Стамбулі 11 травня 2011р. країнами учасницями. Наразі 47 країн підписали Стамбульську конвенцію, 36 — ратифікували.

Головна ціль ратифікації Стамбульської конвенції — захист жінок від усіх форм насильства та попередження насильства стосовно жінок та домашнього насильства. Як пояснює адвокат Геннадій Дубов у коментарі Слово і діло, решта цілий є похідними від цієї.

Які основні цілі конвенції?

Серед основних цілей Стамбульської конвенції є також сприяння рівних прав для чоловіків та жінок, викорінення всіх видів дискримінації, захист та допомога особам, які постраждали від насильства, сприяння міжнародній співпраці у цих питаннях, надання допомоги організаціям та правоохоронцям задля спільної роботи з метою викорінення насильства над жінками та домашнього насильства.

Криміналізації підлягають психологічне, фізичне, сексуальне насильство, переслідування, примусовий шлюб, примусова стерилізація, примусові аборти та жіноче обрізання.

Країни, які підписали Стамбульську конвенцію, отримують юридичну базу та конкретні стратегії щодо протидії домашньому насильству та насильству щодо жінок.

У чинному українському законодавстві відповідальність за деякі форми насильства, які згадуються у конвенції є прописаною. Значна кількість норм, яких вимагає конвенція вже прийняті і є частиною українського законодавства. Однак, в окремих моментах українське законодавство не є конкретизовано щодо жінки.

Важливим є зобов’язання про створення та удосконалення інфраструктури, яка повинна забезпечувати протидію насильство щодо жінок. У конвенції передбачено велику кількість таких заходів. Починаючи зі створення гарячої лінії, куди зможуть звертатися жертва насилля, закінчуючи створенням уповноваженого органу держави.

Рада церков проти конвенції

Рада церков виступає проти ратифікації Стамбульської конвенції в Україні, через побоювання руйнування інституту сім’ї. Рада церков обурюється у своєму зверненні, щодо запровадження поняття гендер як ідеологічного концепту самоідентифікації людини.

Однак, у Стамбульський конвенції ткрмін “гендер” визначений як очікування суспільства від жінок та чоловіків як соціально закріплених ролей, поведінки, діяльності та характерних ознак, яке суспільство вважає притаманним саме для чоловіків та для жінок. Тому гендерно обумовлене насильство проти жінок означає тільки те, що насильство здійснюється проти жінки тільки через те, що вона є жінкою.

Боротьба з насильством

За даними Національної соціальної сервісної служби України, у 2020р. було зафіксовано 211 362 звернень з приводу насильства в сім’ї.

На маршах жінок 8 березня українки й українці вже традиційно щороку вимагали ратифікувати Стамбульську конвенцію.

Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні переконана, що ратифікація Стамбульської конвенції гарантуватиме значні зміни в українських законах та в роботі держорганів згідно з міжнародними стандартами. Ратифікація є найбільш рішучим кроком у боротьбі з гендерно обумовленим насильством в Україні.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня