Відносини між Францією та Британією стають дедалі більш напруженими
Дипломатична криза між Лондоном і Парижем загострилася після того, як Франція відкликала запрошення міністра внутрішніх справ Великобританії Пріті Пател на багатосторонню зустріч міністрів внутрішніх справ, яка триває на вихідних у Кале. Відносини між двома країнами напружені вже кілька місяців через суперечки, які виникли після Brexitу.
Уряд Франції відкликав запрошення британської сторони після того, як прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон у дописі в Twitter запропонував президенту Франції Еммануелю Макрону якнайшвидше досягти угоди про реадмісію мігрантів, які перетинають Ла-Манш. На думку прем’єр-міністра Великобританії, це може стати найважливішим кроком у знищенні бізнесу торговців людьми. Пропозицію прем’єр-міністр Великобританії оприлюднив після того, як у середу щонайменше 30 мігрантів, у тому числі сім жінок і троє дітей, потонули в морі, намагаючись перетнути протоку Ла-Манш на човнах, щоби потрапити з Франції в Англію.
Окрім змісту допису, Францію обурив і спосіб його оприлюднення прем’єр-міністром Великобританії.
«Мене дивують такі несерйозні методи», – повідомив президент Франції Еммануель Макрон під час візиту до Риму в п’ятницю. «Серед лідерів не прийнято обмінюватися думками на подібні теми в публічних повідомленнях у Twitter», – підкреслив він.
Міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманін у повідомленні британській колезі Пріті Пател назвав пропозицію розчаровуючою, а спосіб оприлюднення «ще гіршим». Посилаючись на це, він відкликав запрошення міністра внутрішніх справ Великобританії на зустріч у Кале в неділю.
Незважаючи на це, Лондон звернувся до Парижа з проханням обдумати цей крок і знову запросити главу британського міністерства на зустріч, участь у якій беруть міністри внутрішніх справ Франції, Бельгії, Німеччини, Нідерландів, а також представник Європейської комісії.
«Досить вести подвійну гру та постійно намагатися вирішувати проблеми за рахунок інших», – наголосив прессекретар уряду Франції Габріель Атталь у телеефірі в п’ятницю. «Виникає питання, чи не шкодує Борис Джонсон, що покинув Європейський Союз. Як тільки виникає проблема, він вважає, що розібратися з нею має Європа», – додав він.
Відповідаючи на запитання, чи має намір уряд Франції розірвати угоду Ле Туке про охорону кордону між країнами, укладену з британським урядом у 2003 році, речник повідомив: «Не можна змінити ані геополітику, ані геополітичний баланс, ані бажання мігрантів потрапити до Британії».
Портове місто Кале на півночі Франції вже більше тридцяти років є місцем збору нелегальних мігрантів, котрі бажають потрапити з материка у Великобританію.
Угода Ле Туке, укладена між сторонами в 2003 році, визначає принципи британського прикордонного контролю на французькій стороні протоки Ла-Манш, відповідно до яких британці на кордоні з Францією можуть фільтрувати пасажиропотік і залишати на французькій стороні тих, кому з будь-яких причин заборонений в’їзд до Великобританії.
Оскільки Великобританія не входить до Шенгенської зони, вона може заборонити в’їзд будь-якому громадянину ЄС, який не має візи. Взамін британський уряд щороку виділяє мільйони євро на прикордонний контроль та зміцнення портової інфраструктури.
Трагедія у протоці Ла-Манш цього тижня стала найбільш масштабною щодо кількості загиблих мігрантів із 2018 року.
За даними французької влади, за останні три місяці кількість мігрантів, які намагаються потрапити до Великобританії, зросла втричі. Офіційний Лондон заявив, що за десять місяців цього року через Ла-Манш до Великої Британії потрапило понад 20 тисяч мігрантів.
Окрім питання прикордонного контролю, відносини між двома країнами погіршилися через ще одну проблему, пов’язану з Brexit. Це суперечка про рибальство.
Французькі рибалки у п’ятницю знову заблокували порти та ворота, котрі ведуть до тунелю під Ла-Маншем – через суперечку щодо дозволів на риболовлю. У портах Сен-Мало, Уістреам і Кале десятки французьких рибальських суден заважають швартуванню британських суден.
Згідно з повідомленнями з місця подій, акція рибалок стала першою після травневої, коли вони заблокували англійський острів Джерсі. Рибалки тоді вдалися до таких дій через те, що муніципалітет Джерсі, посилаючись на Угоду про торгівлю та співробітництво між Сполученим Королівством та Європейським Союзом, запровадив нову систему надання дозволів на риболовлю, згідно з якою французькі рибальські судна можуть отримати ліцензію на риболовлю в цьому районі, якщо зможуть довести, що і раніше займалися рибним промислом у водах навколо Джерсі.
Темою дискусії між британцями та французами на даний момент є те, які документи потрібно надавати. За даними французьких джерел, муніципалітет Джерсі на сьогодні видав майже 220 постійних ліцензій французьким рибальським судам. Уряд Франції, який дещо зменшив свої вимоги, просить надати ще щонайменше 150 дозволів.
Джерсі, найбільший з Нормандських островів, який населяють близько ста тисяч жителів, не входить до складу Великобританії, але знаходиться під її юрисдикцією.
(MTI)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися