В яких областях України можуть ввести надзвичайний стан через міграційну кризу в Білорусії
Про можливе запровадження надзвичайного стану в деяких областях України заговорив глава МВС Денис Монастирський на брифінгу 14 листопада.
Україна почала готуватися до негативного сценарію після того, як ситуація на білорусько-польському кордоні загострилася.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький розповів про намір повністю закрити кордон між Польщею та Білоруссю, передає «Польське радіо». 21 листопада закривають пункт перетину Кузьніца, де мігранти розбили табір та намагалися прорватися на територію Польщі. Найгостріші сутички відбулася 15-16 листопада. 10 листопада дві групи нелегальних мігрантів перейшли на територію Польщі з Білорусі. При цьому прорубали дротяні загородження на кордоні. Ціль мігрантів — дістатися Німеччини.
Звідки взялися мігранти на кордоні Польщі?
Міграційна криза загострилася в листопаді, але отримала свій початок ще навесні, коли Олександр Лукашенко заявив про те, що більше не затримуватиме мігрантів з Близького Сходу, які прямують до ЄС через територію Білорусі. ЄС звинувачує Лукашенка в тому, що він спровокував міграційну кризу у відповідь на накладені на країну санкції. Про це пише журналіст Денис Попович у виданні «Слово і діло».
Однак, у Польщі не вважають цих людей біженцями, так як вони легально прибули до Білорусі по туристичних візах. Відтак, це означає, що вони переходять на територію ЄС з безпечної країни і статус мігранта вони отримати не можуть. Про це розповів речник МЗС Польщі Лукаш Ясіна у ефірі радіо «Ехо Москви».
До чого готуватися Україні?
Спільний кордон з Білоруссю мають п’ять областей України: Житомирська, Рівненська, Волинська, Чернігівська, Київська. Надзвичайний стан запроваджують у разі виникнення особливо важких надзвичайних ситуацій, які створюють загрозу життю та здоров’ю населення, у разі здійснення масових терактів, виникнення міжнаціональних конфліктів, масових заворушень, спроби зміни конституційного устрою, масового переходу державного кордону з території суміжних держав, тощо.
Президент має право своїм указом запровадити надзвичайний стан, а Верховна рада протягом двох днів має його затвердити. Пропозицію щодо введення надзвичайного стану подає Рада нацбезпеки та оборони або Кабмін.
Максимальний строк, на який можуть запровадити надзвичайний стан у областях, які межують з Білоруссю — 60 діб. Також можливе запровадження надзвичайного стану на 30 днів. Або він може бути скасований раніше, якщо загроза минула.
На час дії надзвичайного стану обмежується свобода пересування територією, встановлюється особливий режим в’їзду та виїзду, обмеження руху транспортних засобів, посилення охорони громадського порядку, заборона масових заходів, тощо.
Надзвичайний стан вже запровадили деякі країни ЄС
Європейські країни вже запровадили в себе режим надзвичайного стану. Це пов’язано не лише з міграційною кризою, а й через російсько-білоруські навчання «Захід 2021». Режим надзвичайного стану у Польщі діятиме до 2 грудня. Латвія запровадила режим надзвичайного стану у чотирьох районах на кордоні з Білоруссю аж до 10 лютого наступного року. У Литві з 10 листопада запровадили надзвичайний стан на кордоні з Білоруссю, а також у місцях розселення мігрантів, передає Слово і діло.
Станом на 16 листопада Олександр Лукашенко розпорядився відвести мігрантів до логістичного центру Гродненський області та організувати там для них нічліг, передає Deutsche Welle. В той же день прес-служба Міністерства внутрішніх справ Польщі повідомила, що ситуація на білоруському кордоном нормалізувалася і перебуває під контролем.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися