Небезпека військового конфлікту між Косово та Сербією минула, рух транспорту на кордоні відновився
Пункти пропуску між Косово та Сербією, закриті раніше через суперечку із номерними знаками, в суботу знову відкрили після того, як були вивезені вантажівки та легкові автомобілі, які кілька днів блокували прикордонні переходи. Рух у пунктах пропуску відновився.
Пресслужба Європейської служби зовнішніх справ (EEAS) 30 вересня повідомила, що перемовники Косова та Сербії досягнули домовленості щодо вирішення напруженості на півночі Косово, спричиненої заміною номерних знаків, та погодилися працювати над досягненням стійкого рішення, яке забезпечить свободу пересування для всіх людей.
Конфлікт між Сербією та Косово виник через те, що Косово із 20 вересня не визнає та зобов’язує знімати сербські номерні знаки з автомобілів, що в’їжджають у країну, і автомобілістам на кордоні доводилося замінювати їх на тимчасові за п’ять євро.
У відповідь серби на півночі Косова перешкоджали перетину косовсько-сербського кордону. Ситуацію ще більше загострював той факт, що влада Приштини направила спеціальні поліцейські загони до північної частини Косово, де живуть в основному серби. Відповідь Белграда теж не забарилася: на спільний кордон направили сербські бронетранспортери.
Відповідно до угоди, досягнутої у четвер, сторони до 16 години суботи зобов’язалися відкликати спеціальні підрозділи поліції зі спільних кордонів та зняти блокпости.
Замість них на спільних пунктах пропуску щонайменше два тижні порядок забезпечуватимуть підрозділи НАТО – KFOR. Що стосується номерних знаків, угода передбачає, що державні символи будуть закривати наклейками.
Косово в 2008 році в односторонньому порядку оголосило незалежність від Сербії, але Белград відмовляється визнавати це і продовжує вважати цю територію, населену переважно албанцями, своєю південною провінцією. На півночі Косово живе понад 50-тисячна сербська меншина, яка також не визнає уряду Косово, має сербські документи, які дедалі рідше приймаються косовською владою.
На думку керівництва Сербії, визнання номерних знаків Косова означало б визнання Косово як незалежної держави, а цього не може бути. Незалежність Косово визнають більшість країн – членів ООН, але понад 60 держав – ні, включаючи Росію, Китай, Індію та шість країн – членів ЄС. У 1999 році Рада Безпеки ООН прийняла Резолюцію, яка вважає Косово частиною Сербії. Москва та Белград визнають цей документ.
Діалог за посередництвом ЄС щодо врегулювання відносин між Приштиною та Белградом розпочався у 2013 році, але істотного прогресу не було досягнуто.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися