CNN: Пентагон готував партію Javelin для України, коли Трамп раптом заблокував допомогу
Військове командування США було шоковане рішенням Білого дому заморозити допомогу для української армії.
У липні 2019 року за кілька днів до скандальної телефонної розмови президентів США й України американські чиновники працювали над пришвидшенням поставки нової партії протитанкових ракет Javelin для української армії. Про це пише CNN з посиланням на електронні листи й інші внутрішні документи, які опинилися в руках журналістів.
Нові дані свідчать, що рішення за 18 серпня заблокувати військову допомогу для Києва шокувало чиновників. Адже вони вже підтвердили, що Україна заслуговувала отримати американську зброю й готували передачу Javelin. Рішення сколихнуло американський уряд на багато тижнів. Чиновники були надзвичайно стривожені затримкою за наказом Відділу з питань управління й бюджету. Вони говорили, що допомога для України була «під серйозним ризиком» й ставили під сумнів законність такого кроку. В електронному листі до міністра оборони США Марка Еспера, який лише кілька тижнів обіймав на той час свою посаду, один з його головних підлеглих висловлював занепокоєння щодо поглядів Трампа, який вважає, що США «повинні припинити надавати допомогу в сфері безпеки» Україні.
Він також говорив про вплив на національну безпеку США такої позиції. Чиновники з міністерства оборони сподівалися, що Еспер зможе переконати американського президента відмовитися від таких планів. Свої аргументи на користь збереження допомоги для України вони виклали в брифінгу, які передали Трампу під час зустрічі в Білому домі в серпні. CNN зауважує, що всі документи, які опинилися в руках телеканалу, не позначені як таємні. Серед них – електронний лист за 15 липня від чиновника Міноборони США Лаури Купер, яка давала свідчення у Палаті представників щодо імпічменту. Її лист був адресований директору Управління військового співробітництва Пентагону Чарльзу Хуперу. Купер просила про допомогу в пришвидшенні передачі ракет Javelin Україні, щоб виконати спільні очікування Дональда Трампа й Володимира Зеленського про поставку «наступного місяця». Лист вказував на те, що умови були в нормі.
А зважаючи на міцні відносини США й України, військові хотіли пришвидшити процес передачі зброї. Через три дня після того план різко був змінений. Під час міжвідомчої зустрічі в Комітеті координації політики, яку обговорювали полковник Олександр Віндмен і колишній посол в Києві Вільям Тейлор у свідченнях в Палаті представників, Відділ з питань управління й бюджету оголосив, що призупиняє виконання розпорядження Конгресу про виділення 115 мільйонів доларів іноземної військової допомоги. Відомство чекало розпоряджень керівництва щодо того, чи допомога України досі лишається пріоритетом адміністрації Трампа.
В офіційному коментарі, написаному Віндменом після зустрічі, яка відбулася 18 липня, сказано, що у Відділі з питань управління й бюджету говорили про можливе блокування всіх фондів для допомоги у сфері безпеки. Однак, окрім української програми жодну іншу ніхто не заморозив. Того ж дня Держдепартаменту й Пентагону повідомили про рішення Трампа заморозити майже 400 мільйонів доларів допомоги для України, повідомляє УНІАН.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися