На Україну чекає «земельна» ніч

На Україну чекає «земельна» ніч

08:41 Лютий 6, 2020

Політика 3164 6 хвилин

Верховна рада 6 лютого розглядатиме законопроєкт №2178-10, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. Очікується, що голосування триватиме до 3-4 години ранку.

Про це заявив голова фракції «Слуга народу» Давід Арахамія в ефірі Еспресо. «Цього тижня ми готові голосувати за землю… Скільки це займе часу, ніхто не знає. Але ми в четвер почнемо, голосуватимемо до перемоги. У мене є прогнози, що десь о 3-4 годині ранку закінчимо… Ми називаємо це «земельною ніччю», – сказав він.

Глава фракції заявив, що депутати точно не встигнуть проголосувати за один день. Також Арахамія розповів, що очікує блокування трибуни і мітинги.

Як відомо, 13 листопада, Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроєкт 2178-10, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. За відповідний законопроект тоді проголосували 240 депутатів. 227 з фракції «Слуга народу» і 13 позафракційних.

Що ж передбачає закон?

  • З 1 жовтня 2020 року скасовується заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення. З цього моменту право продавати земельні паї отримають всі їхні власники.
  • Купувати землю зможуть українські фізичні особи, компанії, територіальні громади та держава.
  • Юридичні особи, кінцевими власниками яких є іноземці і які орендують землю в Україні більше трьох років, також зможуть її придбати з 1 жовтня 2020 року.
  • Ті іноземні компанії, які не займались обробітком землі в Україні мінімум три роки, зможуть отримати право придбавати землю з 1 січня 2024 року.
  • Передбачене переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.
  • Концентрація землі у власності визначена на рівні 35% ОТГ, 8% області та 0,5% країни
  • Землі державної та комунальної власності будуть реалізовуватися на торгах. Стартова ціна продажу – нормативна грошова оцінка.

Як відомо, процес голосування супроводжувалось перервами і численними виступами народних депутатів. З самого ранку 13 листопада минулого року під Верховною Радою проходили мітинги політичних сіл і громадських організацй, представники «Всеукраїнської аграрної ради» принесли труп свині у труні і похоронні вінки. На зустрічі з народними депутатами від партії «Слуга народу» президент Володимир Зеленський заявив, що до протестів проти запровадження ринку землі причетний олігарх Ігор Коломойський. Лідерка ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко вимагала провести референдум із питання продажу землі, перш ніж виносити закон про ринок землі на голосування Верховної Ради.

Вже листопадове опитування «Центру Разумкова» показало, що 68,3% українців проголосували б за продовження мораторію. А у Мінекономіки повідомляли, що при відкритті ринку землі один її гектар буде продаватися на рівні 2200 доларів США.

А вже 2 січня цього року радник прем’єр-міністра Олексій Мушак заявив, що у фінальній версії законопроєкту про ринок землі буде введено трирівневе обмеження концентрації землі в одних руках. У разі перевищення ліміту землю продадуть з аукціону. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook. «Законом передбачена синхронізація всіх реєстрів для виконання функції контролю. В разі перевищення ліміту, надлишкова земля вилучається за рішенням суду та продається на електронних торгах», – повідомив пан Мушак.

За його словами, у разі голосування за повною процедурою, розгляд цього законопроєкту може зайняти близько 2 місяців через велику кількість правок, які депутати внесли до законопроєкту. Однак існує можливість розглянути законопроєкт за скороченою процедурою, що може тривати близько 3 годин.

Еспресо також повідомляє, що пан Мушак пояснив процедуру розгляду так: «Наразі правки об’єднані в 9 блоків, в кожному з яких підтримано системну правку… Відповідно всі інші правки до тих же положень законопроекту вважаються відхиленими. Те саме можна повторити в сесійному залі. Спочатку на Погоджувальній раді приймається рішення про розгляд цього закону по 119 статті (Регламенту Ради – ред.). Оскільки коаліція, вона ж «СН», має більше 226 голосів, то для цього рішення не потрібно погодження інших фракцій. Далі за це рішення має проголосувати лише 150 депутатів в сесійному залі, бо це процедурне рішення. Після цього 9 основних правок мають бути підтримані 226 голосами «За». Всі інші правки згідно 45 статті Регламенту ВР вважаються вже розглянутими та відхиленими», – пояснив урядовець.

Він також зазначив, що цією схемою розгляду законопроєктів Рада користується вже протягом багатьох років.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня