Скандал на COP 29: бідні країни виходять з кліматичного саміту в Баку
Кліматичний саміт у Баку зайшов у глухий кут: малі острівні держави та групи найменш розвинених країн вийшли з центрального раунду переговорів. «Ми відчуваємо, що нас не почули», – заявила від імені багатьох міністерка навколишнього середовища Колумбії Сусана Мухамад.
Кліматична конференція COP 29 мала завершитися в п’ятницю, але навіть у суботу ще не було помітно жодних ознак можливої угоди. Тому в другій половині дня малі острівні та бідні держави, щоб привернути увагу до своїх проблем, вийшли з центрального раунду переговорів.
«Ми приїхали на цю кліматичну конференцію, аби досягти справедливої угоди», – заявила представниця Самоа, речниця Групи малих острівних держав Паолеї Лутеру, в якої склалося враження, що їхні вимоги ніхто серйозно не сприймає.
Після виходу малі острівні держави зробили емоційне звернення до громадськості: «Ми буквально тонемо. Як нам повертатися до жінок, чоловіків і дітей у наших країнах, уклавши угоду, що піддаватиме їх ще більшій небезпеці?»
Основна тема обговорення на кліматичному саміті стосується коштів, які індустріально розвинені країни зобов’язалися надати тим, що розвиваються, задля захисту клімату та адаптації до наслідків його зміни до 2035 року. Наразі загальна сума, виділена на ці потреби, становить 250–300 мільярдів доларів США, але бідніші країни хотіли б, щоб її збільшили до 1,3 трильйона доларів США.
За оцінками економістів, до кінця десятиліття країнам, що розвиваються, знадобиться щонайменше трильйон доларів на рік, аби впоратися з наслідками зміни клімату і перейти на відновлювану енергетику.
Відповідні заходи мають бути спрямовані на скорочення глобальних викидів парникового вуглекислого газу, які в основному утворюються за рахунок викопного палива, зокрема нафти, нафтопродуктів і вугілля, пише Spiegel. Дебати йдуть не тільки про те, чи варто збільшувати фінансування питань із захисту клімату, але й про те, хто повинен за це платити.
Крім того, документи, отримані німецьким виданням, схоже, підтверджують, що Саудівська Аравія та Азербайджан намагаються заблокувати прийняття кліматичної угоди.
Західні індустріальні країни наполягають на тому, щоб такі розвинені економіки, як Китай, або багаті експортери нафти, зокрема Саудівська Аравія та Азербайджан, збільшили свої внески. Наразі ці країни вважаються такими, що розвиваються, тому не надають кошти, а отримують їх.
Делегація ЄС очікує, що переговори продовжаться, незважаючи на протести з боку малих острівних держав і найменш розвинених країн. Учасники саміту зробили все можливе, щоб навести мости, зазначив головний переговірник від Євросоюзу Вопке Хукстра. Але він не впевнений, що це приведе до позитивних наслідків.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися