Чи буде у Молдові «Майдан» після виборів президента країни 1 листопада?

Чи буде у Молдові «Майдан» після виборів президента країни 1 листопада?

13:10 Жовтень 1, 2020

Політика 3573 8 хвилин

Як відомо, 1 листопада у сусідній Молдові відбудуться вибори президента країни. Чинний глава держави Ігор Додон вже зареєструвався як кандидат, подала документи на реєстрацію і його головний опонент Майя Санду.

Між тим, лідер опозиції вже заявила, що сумнівається у чесності майбутнього підрахунку голосів. Експерти також не виключають масштабних акцій протесту після оголошення результатів голосування.

Тож, давайте розберемося у тому, що ж відбувається у передвиборчій Молдові.

Почнемо з того, що Центральна виборча комісія Молдови зареєструвала чинного главу республіки Ігоря Додона кандидатом на виборах президента практично без зауважень. І чинний президент під час другого терміну обіцяє виконати обіцянки, дані ще чотири роки тому, – перевірити засоби і активи держслужбовців, притягнути до відповідальності винних у «крадіжці століття», звільнити чиновників із подвійним громадянством тощо. А новими головними завданнями називає збереження молдавської ідентичності та нейтрального статусу, захист православ’я.

Окремо Ігор Додон говорить про придністровський конфлікт: «Я вважаю, що найважливіший момент, який стосується майбутнього Молдавії, це реінтеграція країни – рішення придністровської проблеми». Молдавський лідер нагадує, що він вісім разів зустрічався з президентом Придністров’я Вадимом Красносельським. «У нас хороші шанси все-таки домовитися. Я сподіваюся, що наступні три-чотири роки будуть періодом, коли ми реально почнемо процес реінтеграції країни. Якщо нам це вдасться, Молдавова буде набагато сильнішою і у країни з’явиться майбутнє», – зазначає діючий президент.

Багато експертів вважають, що головним козирем Додона є хороші відносини з Росією і особисті тісні особисті зв’язки з Володимиром Путіним.

Але, крім діючого президента, статус кандидата отримали ще кілька політиків. Це лідер «Нашої партії», мер міста Бєльці Ренато Усатий, глава проєвропейської «Платформи« Гідність і правда» Андрій Нестасе і Тудор Деліу від Ліберал-демократичної партії.

Проте ЦВК Молдови відмовила у реєстрації екс-спікеру парламенту Андріану Канду, який висувався від партії «Про Молдова».

Серед зареєстрованих найяскравішим політиком вважається Ренато Вусатий. Він не соромиться епатажних заяв. Наприклад, публічно попросив спалити будинок, машину і його самого, якщо не впорається з корупцією. Кожному молдаванину він навіть пообіцяв роздати по пляшці бензину.

Крім цього, Вусатий оголосив полювання на олігарха Влада Плахотнюка. За даними політика, підприємець 10 вересня перебрався з США до Туреччини. «Він щодня зустрічається з молдавськими політиками і посередниками від Додона для того, щоб продовжити впливати на політичні процеси», – каже мер Бельц.

Втім, головний опонент Додона – колишній прем’єр-міністр країни Майя Санду ще тільки проходить процедуру реєстрації. Лідер опозиції виступає за єднання з Румунією і подальшу євроінтеграцію, вважається прозахідним політиком. «Ми у першу чергу зацікавлені у реалізації положень Угоди про асоціацію з ЄС. Молдавани протягом багатьох років відчувають європейську підтримку. Особливо допомога Румунії та Європи була корисною для усіх нас під час ковідпандемії», – підкреслює пані Майя.

Вона також обіцяє розпустити діючий парламент і запевняє, що у разі її приходу до влади «прокуратура почне працювати краще, і ми отримаємо відповіді за корупційними схемами». Також Майя Санду попереджає, що не збирається вести діалог про реінтеграцію Придністров’я: «Це не та тема, яка буде вирішена сьогодні або завтра. Немає ні внутрішніх, ні зовнішніх умов. Зараз ми можемо зосередитися тільки на скороченні контрабанди та ліквідації корупційних схем у цій зоні».

Нещодавні соцопитування свідчать, що у Ігоря Додона найвищий рейтинг. Відповідно до одного з досліджень, чинному главі держави довіряють близько 33% виборців. Майї Санду симпатизує 21,3% молдаван. А за Ренато Усатого готові проголосувати 9,5% опитаних.

Опозиціонери одностайно вважають, що Ігор Додон вже готується фальсифікувати результати виборів. Так, Майя Санду зазначила у одному зі своїх інтерв’ю, що чинний глава держави витратить $ 2 млн на покупку голосів у Придністров’ї. Крім того, вона звинувачує владу у спробі сфальсифікувати результати голосування на дільницях у Росії, де відкриється 17 пунктів для голосування.

Зі свого боку, проросійські експерти вважають, що саме проєвропейська опозиція готує грунт для вуличних виступів. «Майдан можливий. Програш для Санду стане кінцем її політичної кар’єри. Опозиція має певні ресурси, користується підтримкою Заходу», – зазначає політичний аналітик Корнеліу Чуря. Він також додає, що діюча молдовська влада поки не опанувала технології протидії майдану, хоча досвід білоруської влади вже активно вивчає.

А заввідділом Придністров’я і Молдови інституту країн СНД Сергій Лавренов зазначив, що масштаб акцій протесту буде залежати від позиції західних країн. «Молдавська опозиція, мабуть, спробує організувати подобу майдану. Про це свідчать, зокрема, заяви Санду. Ми знаємо, що відмова визнати підсумки виборів – перший крок до вуличних виступів. Характерно, що до своїх акцій проєвропейська опозиція вже залучала ветеранів придністровського конфлікту», – зауважив Сергій Лавренов. Він також вважає, що перемога молдавського «майдану» загострить не тільки придністровське питання, але і відносини Кишинева з Гагаузією, зробить ситуацію у регіоні вкрай вибухонебезпечною.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня