Закарпатець Іштван Гал – політик та сільськогосподарський дорадник

Закарпатець Іштван Гал – політик та сільськогосподарський дорадник

14:59 Вересень 28, 2020

Політика 6347 9 хвилин

Magyar

У закарпатських угорців попереду великий виклик, адже життєво необхідно, щоб на майбутніх місцевих виборах були обрані депутати ОТГ та очільники населених пунктів, котрі бажають і можуть діяти в інтересах громади. Ще одна мета, яку потрібно досягти, – щоб очільником нового великого Берегівського району, де компактно проживають угорці, хоча й становлять лише 40 відсотків місцевого населення, стала людина, яка відстоюватиме наші інтереси та є представником нашої нації.

Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) висуває кілька кандидатів у депутати Берегівської районної ради. Один із них – фермер, член Благодійного фонду «Pro Agricultura Carpatica», нині депутат Виноградівської райради Іштван Гал, з котрим спілкуємося про його політичну та фермерську діяльність.

– Коли та як ви стали депутатом?

– Протягом усього життя я намагався триматись подалі від «політики», навіть ніколи не висувався в депутати сільради. У нашій сім’ї термін «політик» був лайкою, і жоден член моєї родини ніколи не вступав до жодної партії. Мої батьки були інтелектуалами в галузі сільського господарства, сам я теж вчився на інженера сільськогосподарського машинобудування й думав, що сільське господарство є поза політикою. Вважав, що наша робота – обробляти землю, а завдання політика – займатися політикою. Моя політична діяльність полягала в тому, що я ходив голосувати на виборах кожні чотири роки.

А п’ять років тому, на моє велике здивування, Йосип Борто, заступник голови ТУКЗ-КМКС, звернувся до мене й повідомив, що Товариство хоче висунути мене в депутати Виноградівської райради першим у списку. Він сказав, що певний час стежив за моєю фермерською діяльністю і йому сподобалось, з яким захопленням я розповідав про поточні програми й ідеї та захищав їх, коли в когось виникали певні сумніви. За його словами, майбутній фракції КМКС у райраді потрібні депутати саме з таким запалом. І я погодився, адже людині важко сказати «ні» своєму колишньому вчителю фізики, котрого він досі поважає.

– Яких успіхів та результатів ви досягли і що вам не вдалося зробити, будучи депутатом?

– Я хотів би зазначити, що у Виноградівській районній раді було не сім кремих депутатів КМКС, а об’єднана фракція з 7 членів. Питання порядку денного ми наперед обговорювали між собою, і якщо навіть мали якісь розходження в поглядах, то під час засідань голосували вже однаково. Тому кожен результат, якого ми досягли, спільний.

На жаль, угоди, досягнутої до виборів, інша угорська організація не дотримувалась і, відвернувшись від КМКС, приєдналася до коаліції двох українських партій. Тож ми потрапили в опозицію, а в опозиції важко показати вражаючі результати. Проте нам вдалося досягти чимало: ремонту доріг, оновлення угорських культурно-освітніх закладів, а також медзакладів у населених угорцями селах району тощо. Ми намагалися боротися за фінансові ресурси, щоб сприяти розвитку якомога більшої кількості населених угорцями сіл, адже зобов’язалися представляти угорське населення всього району. Оскільки бюджет районної ради постійно боровся з дефіцитом, для вирішення справді важливих питань ми зверталися за допомогою до депутатів фракції КМКС в обласній раді й здебільшого отримували її, за що хочу подякувати.

Нам вдалося заручитися підтримкою більшості депутатів у кількох питаннях, важливих для місцевих угорців з принципової точки зору. Наприклад, ми прийняли резолюцію, згідно з якою державні установи та компанії, що працюють у районі, зобов’язані надавати угорськомовним клієнтам допомогу їхньою рідною мовою. Як наслідок, у багатьох місцях з’явилися таблички та наклейки «Тут також і угорською мовою!».

Декілька установ погодилися найняти працівників, які володіють угорською мовою, але через низьку зарплату заявок не надходило. Ми також домоглися, щоб угорська мова й надалі мала в районі регіональний статус. Таким чином посадова особа, котра обслуговує угорськомовних мешканців угорською, не діє протиправно, хоча, згідно з новим мовним законом, більше не могла би цього робити.

Одноголосно була підтримана й наша петиція, відповідно до якої слід розширити угорську систему запобігання граду й на Закарпаття. У цьому питанні досягнуто значного прогресу: завдяки рішучості Йосипа Борто було подано заявку на участь у спільний тристоронній Програмі «Україна – Угорщина – ЄС».

Що насправді розчарувало, то це знайомство з українськими політичними реаліями. Окрім КМКС, майже немає партії, яка б працювала за принципами, що справді захищають інтереси громади. Майже за всіма українськими партіями стоїть олігарх або місцевий «маленький король», котрий хоче ще більше примножити власне багатство, завоювавши політичну владу. Для того щоб зберегти свою владу й залякати тих, хто думає інакше, вони використовують усі засоби та брудні методи. Це дуже розчарувало.

– Ви згадували, що також займаєтеся фермерством.

– Я працюю фермером-консультантом у Берегівському та Виноградівському районах з 2003-го, тобто 17 років. Спочатку, будучи консультантами з овочівництва Фонду «Терра Дей» (Terra Dei Alapítvány), ми намагалися допомогти фермерам здобути теоретичні знання та професійний досвід, необхідні для успішного овочівництва, а потім наша діяльність поширилася й на Благодійний фонд «Pro Agricultura Carpatica».

Тож, крім надання консультацій, нашим завданням стала також розробка та реалізація різних програм розвитку сільського господарства. Ми склали план розвитку угорського сільського господарства на Закарпатті, який став невід’ємною частиною Програми економічного розвитку Егана Еде, а потім і оголошених на основі цієї стратегії сільськогосподарських програм.

Велику популярність здобула наша соціальна програма «Перший крок», у рамках якої угорські сім’ї, що виховують дітей, отримують безвідсоткову підтримку для створення своєї сімейної ферми. Кількість родин, які беруть участь у програмі, наблизилася до 300, і щороку на цю програму великий конкурс.

Однак, мабуть, найближчою для мого серця є закарпатська частина благодійної акції «Хліб угорців», в організації та проведенні якої я беру участь з самого початку. Заради цієї благородної справи нам вдалося об’єднати історичні церкви, соціальні й громадські організації на Закарпатті та згуртувати фермерів, щоб разом надавати допомогу тим, хто її потребує.

– Тепер також візьмете участь у виборах?

– Як відомо, у рамках реформи адміністративний поділ територій суттєво трансформується, створюються ОТГ, об’єднуються райони. На прохання КМКС я братиму участь у виборах як кандидат у депутати Берегівської районної ради.

Мігай Лайош/Lajos Mihály/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня