Триває українізація освіти
Верховна Рада України 16 січня ухвалила Закон України «Про повну загальну середню освіту». Законом визначається, що мовою освіти є державна мова, що є найбільш болісним для закарпатських угорців.
Стаття 7 Закону України «Про освіту» 2017 року встановлювала, що мова навчання державна, а в школах для національних меншин «один або кілька предметів можна викладати двома або більше мовами – державною, англійською, іншими офіційними мовами Європейського Союзу».
25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», стаття 21 котрого практично дублює статтю 7 Закону України «Про освіту». Європейська комісія за демократію через право, більш відома як Венеціанська комісія, піддала критиці і Закон про освіту, і Закон про державну мову, в обох, зокрема, статті, котрі регулюють мову освіти.
Керівництво країни, з огляду на рекомендації міжнародного органу, пообіцяв врегулювати питання мови освіти в Законі про загальну середню освіту.
Ось як прийнятий 16 січня 2019 року Закон України «Про повну загальну середню освіту» регулює мову освіти.
Відповідно до закону, законодавець може розділити громадян України на чотири великі групи за етно-лінгвістичною ознакою. До першої належать більшість громадян (тобто українці): вони з першого до останнього класу вчаться рідною мовою.
До другої групи належать представники корінних народів (кримські татари), котрі поряд із вивченням державної мови навчаються рідною мовою в школі з початку до кінця.
Представники національних меншин (угорці, румуни, поляки, болгари), які використовують одну з офіційних мов Європейського Союзу як рідну, потрапляють до третьої категорії. Вони можуть вчитися рідною мовою на рівні початкової школи (1-4 класи). У 5 класі щонайменше 20% річної кількості уроків будуть викладатися державною мовою, для 9 класу ця частка повинна становити не менше 40%. А в 10-12 класах щонайменше 60% від загальної кількості уроків на рік мають викладатися українською мовою.
Національні меншини, які розмовляють не мовами ЄС (росіяни, білоруси) розміщені у четвертій «касті». Починаючи з 5 класу, вони вивчають щонайменше 80% річної кількості уроків державною мовою.
Представники угорців Закарпаття протестують проти придушення освіти рідною мовою з моменту прийняття Закону «Про освіту» 2017 року, виступає за збереження прав закарпатської угорської громади і Угорщина. Коли в Україні обрали нового президента, парламентом та уряд, з’явилося сподівання, що вдасться вирішити суперечки і замість звуження прав на освіту рідною мовою керівництво країни покращуватиме якість викладання державної мови, знайшовши відповідну модель навчання, в межах можливості навчання рідною мовою. Однак натомість нова влада продовжує шлях, який розпочали її попередники, одним із зупинок на котрому стала яких припиняється утиск освіти угорською мовою та примушування навчатися українською мовою.
Закон ще не набрав чинності: для того, щоб стати законом, голова Верховної Ради та Президент ще повинні його підписати, відтак його слід ще оприлюднити.
Науково-дослідний центр ім. А. Годинки
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися