ЄС надасть Лівану мільярд євро на боротьбу з міграцією та підтримку економіки
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн оголосила 2 травня про фінансову допомогу Лівану у розмірі одного мільярда євро. Заяву очільниця Єврокомісії зробила у столиці Лівану — Бейруті, після зустрічей з в.о. прем’єр-міністра Лівану Наджибом Мікаті та президентом Кіпру Нікосом Христодулідісом. Гроші виділять протягом трьох років. Допомога піде на допомогу біженцям, посилення соціального захисту, медицину та реформування економіки країни.
«Ми розуміємо проблеми, з якими стикається Ліван під час приймання сирійських біженців та інших переміщених осіб. Життєво важливо забезпечити добробут громад, що приймають переселенців, і самих сирійських біженців», — заявила фон дер Ляйєн після переговорів.
Вона зауважила, що фінансова допомога дозволить «зробити внесок у соціально-економічну стабільність Лівану» шляхом покращення освіти, соціального захисту, сфери охорони здоров’я, а також заохочення економічних реформ.
Президентка Єврокомісії також пообіцяла, що Брюссель підтримає ліванські збройні сили та інші сили безпеки в країні: Євросоюз надасть армії держави обладнання та проведе навчання прикордонних сил, щоб підвищити рівень контролю за міграцією.
За словами фон дер Ляйєн, крім фінансової підтримки, ЄС розгляне також запровадження «більш структурованого підходу до добровільного повернення» додому сирійських біженців. Також глава Єврокомісії зазначила, що Лівану доцільно було б укласти робочу угоду з Європейською Агенцією з прикордонної та берегової охорони Frontex, зокрема, щоб налагодити оперативний обмін інформацією.
Причини перерахування коштів
Економіка Лівану почала погіршуватися у 2019 році: причини — десятиріччя марнотратства та корупції влади, пише Reuters. До того ж владна еліта зупинила фінансові реформи, які б дозволили Лівану отримати доступ до пакета допомоги від МВФ у розмірі трьох мільярдів доларів.
За кілька попередніх років більшість ліванців втратили свої банківські заощадження, місцева валюта девальвувала, а державні установи — від шкіл до армії — стикнулися з критичною нестачею фінансування. Через це останнім часом збільшилась кількість мігрантів, які прямують з Лівану до Європи, причому найчастіше вони прибувають до найближчих країн — Кіпру та Італії. Припливають як сирійці, так і ліванці.
З 2011 року у Лівані проживають сотні тисяч сирійців, які рятуються від конфлікту на своїй батьківщині. Після загострення ситуації в Газі, збільшилася також міграція з Палестини. Наразі в Лівані проживає близько 210 000 палестинських та 1,5 мільйона сирійських біженців.
Прем’єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті заявив, що біженці ще більше навантажують економіку Лівану. За його словами, наприклад, сирійці вже можуть повертатися додому, адже більша частина Сирії тепер є досить безпечною. Але Організація Об’єднаних Націй не погоджується з таким твердженням. Так, минулого року сирійців, яких примусово повертала ліванська влада, все ще заарештовували чи насильно призивали до армії.
Під час зустрічі президент Кіпру Нікос Христодулідіс зауважив, що проблему тривалої присутності сирійців у Лівані потрібно вирішувати. «Дозвольте мені внести ясність: нинішня ситуація не є сприятливою ні для Лівану, ні для Кіпру, ні для Європейського Союзу. Це продовжується вже багато років», — сказав він журналістам.
У квітні лідери ЄС домовились зосередити зусилля на пошуку способів підтримки Лівану на тлі нестабільності на Близькому Сході, що зростає, та закликів країни про допомогу у поверненні мігрантів додому.
Минулого ж тижня Єврокомісар з розширення Олівер Варгелі пообіцяв, що ЄС фінансово та політично підтримуватиме Ліван до кінця 2027 року.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися