Aljakszandr Lukasenka, Fehéroroszország önjelölt elnöke Minszkben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök képviselőivel – számolt be csütörtökön az rbc.ua hírportál a fehérorosz diktátor nyilatkozatára hivatkozva.
A jelentés szerint Lukasenka egy tisztviselőkkel tartott találkozón azt mondta: „Csak hogy tudják, Zelenszkij képviselői nemrégiben ezen a helyszínen jártak.” Szerinte, ha Fehéroroszországot belekeverik egy Ukrajna elleni háborúba, annak minősége „azonnal megváltozik” és a háború „teljesen más” lesz.
„Egyébként kaptunk választ az elnöktől (Zelenszkijtől – a szerk.), és ezt tudják. Szóval, egyezzünk meg, fiúk, értelmes módon kell megegyeznünk. Nem kell szitkozódni, nem kell kiabálni, nem kell arcon ütni, és így tovább. Csináljuk humánusan” – tette hozzá Lukasenka. Arról is biztosított, hogy Fehéroroszországnak „nincs szüksége” arra, hogy beavatkozzon a háborúba.
„Nos, hogyan harcolhatnánk az ukránok ellen, ha a csapatok többsége azon az oldalon áll? Miért lőnénk le ezeket a gépkezelőket, fejőlányokat és munkásfiúkat, akik nem akarnak harcolni a fehéroroszokkal? Mi sem akarunk harcolni az ukránokkal” – tette hozzá a diktátor.
Az önjelölt elnök biztosított, hogy Fehéroroszország álláspontja „békés”. Ugyanakkor országa „bármilyen helyzetben Oroszország mellett fog állni”. „Békét akarnak, tárgyaljunk érdemi ügyekben. Nincs szükségünk háborúra. Van elég földünk, elég a gazdaságunk, és elég problémánk is van. Ezért nincs konfrontáció” – tette hozzá Aljakszandr Lukasenka.