A lengyel kormányszóvivő elismerte, hogy a helyzet példa nélküli, és az utóbbi évek legnagyobb feszültségét okozza, és ezek a körülmények csak hangsúlyozzák a jövőről szóló konstruktív párbeszéd fontosságát.
Rafal Leskiewicz lengyel elnöki szóvivő arról számolt be, hogy hétfőn az elnöki hivatal visszakapta a Fehér Sas-rendet, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök adott vissza. Megjegyezte, hogy a visszaszolgáltatási eljárás hivatalos lezárásához szükséges a lengyel elnök megfelelő határozatának kiadása, amelyet az ország miniszterelnökének alá kell írnia, tudósított a Polsat News.
Leskiewicz tisztázta, hogy a rendeletet, amelyet átadtak az Elnöki Hivatalnak, jelenleg a Díjak és Kinevezések Hivatalában tárolják.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a folyamat végleges lezárása csak az elnöki határozat miniszterelnöki aláírással történő közzététele után lehetséges. Ezt követően ez a dokumentum megjelenik az állami Monitor Polskiban.
A szóvivő azt is kifejtette, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek aláírásával kell jóváhagynia a vonatkozó döntést.
Megjegyezte azt is, hogy a Zelenszkijnek 2023-ban adományozott Fehér Sas-rend más személynek nem adományozható. Leskiewicz megjegyezte, hogy a kitüntetést a bizonyítványával együtt az Elnöki Hivatal letéteményesébe helyezik át, és további felhasználásra érvénytelennek tekintik.
Azzal kapcsolatban, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esetleg nem vesz részt a június 25-26-ra Gdańskba tervezett Ukrajna Újjáépítéséről szóló nemzetközi konferencián, Lengyelország eddig nem kapott üzenetet Kijevből. Erről Adam Szlapka lengyel kormányszóvivő számolt be a Polsat News adásában. Megjegyezte, hogy eddig nem érkezett jelzés Zelenszkij részvételének lehetetlenségéről.
Ugyanakkor Szlapka azt javasolta, hogy amennyiben Ukrajna elnöke nem tud személyesen részt venni, országát a kormánydelegáció más tagjai képviselhetik.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy a konferencia mindenképpen megrendezésre kerül Volodimir Zelenszkij távollétében is, mivel fő célja Ukrajna újjáépítésével kapcsolatos kérdések megvitatása. Elmondása szerint Ukrajna továbbra is képviselni fogja a delegációját.
Szlapka hangsúlyozta, hogy a fórum számára „a valós, gyakorlati szempont sokkal fontosabb, mint a politikai”. Elmondása szerint a konferenciát elsősorban a gazdasági kérdéseknek és a gyakorlati együttműködésnek kellene szentelni.
„Gazdasági kérdésekről, konkrét munkáról van szó. A mi feladatunk most, amikor nagy a feszültség, inkább az, hogy deeszkaláljuk a helyzetet, és biztosítsuk, hogy a lengyel érdekek érvényesüljenek a biztonsági és gazdasági szférában” – hangsúlyozta a lengyel kormány képviselője.
Amikor az ukrán–lengyel diplomáciai feszültségeknek a tárgyalások légkörére gyakorolt lehetséges hatásáról kérdezték, Szlapka elismerte, hogy a helyzet példa nélküli, és az utóbbi évek legnagyobb feszültségét teremti. Hozzátette, hogy ezek a körülmények csak hangsúlyozzák a jövőről szóló konstruktív párbeszéd fontosságát.