Гуттереш визнав необхідність реформування ООН
В одному зі своїх виступів Генеральний секретар ООН назвав співпрацю найважливішою в інтелігентному світі.
На думку Антоніу Гуттереша, хоча наш світ швидко розвивається, ми все ще стикаємося з тими ж проблемами, що й раніше. Він нагадав, що минулого року конфлікти виникали один за одним, але, на щастя, на новий рік було досягнуто припинення вогню. Через два роки Ліван нарешті отримав уряд. Але є й постійні кризи, як в Україні чи Судані.
Країни, що розвиваються, також мають проблеми, особливо африканські держави, які стикаються з інфляцією з двозначними цифрами. За словами Гуттереша, перед нами постав екзистенційний виклик, чимось схожий на «холодну війну», коли ми боялися ядерної загрози. Наразі людству загрожують також кліматична криза та ймовірне повстання штучного інтелекту.
Рівень моря буде підніматися, і ми не можемо це зупинити, оскільки така ситуація спричинена використанням викопних енергоносіїв. 2024 рік став найтеплішим з початку вимірювань, а глобальне потепління перевищило півтора градуса. Цей показник ніколи не був таким високим від початку промислової революції.
Виробництво відновлюваної енергії з часом витіснить викопні енергоносії. Саме тому ми повинні об’єднатися, щоб зробити 2025 рік віхою у вирішенні кліматичної кризи.
Повстання штучного інтелекту
Генеральний секретар вважає, що у випадку зі штучним інтелектом (ШІ) важливе значення має глобальна співпраця, інакше він може легко вийти з-під контролю і лише зашкодить людству. Для цього кожна нація повинна створити власні регулятори ШІ.
Штучний інтелект має стати можливістю донести всі досягнення цифрової ери – від інтернету до найшвидших мобільних мереж – до всіх спільнот, закликав Антоніу Гуттереш.
Що чекає на Близький Схід у 2025 році?
На думку Генсека ООН, припинення вогню в Секторі Гази було досягнуто завдяки багатостороннім закулісним переговорам. Але що тепер буде в Газі? Чи відбудеться подальша ізраїльська анексія на Західному березі річки Йордан та в Секторі Гази, чи відновиться палестинська адміністрація й розпочнуться змістовні переговори щодо створення двох держав?
Стосовно тривалості припинення вогню, то Гуттереш вважає, що ситуація наразі обнадійлива, адже щойно перемир’я набуло чинності, сотні вантажів з допомогою прибули до спустошених районів.
Крім того, великою проблемою є ситуація в Сирії. Що станеться з тими організаціями, які брали участь у збройних конфліктах, але не є невід’ємною частиною нового керівництва в Дамаску? Сподіваємося, буде сформований уряд, який представлятиме всі меншини, що проживають у Сирії, і держава не розпадеться під впливом радикальних екстремістів, додав Генсек.
За словами Гуттереша, іранці зрозуміли, що їм не вдасться отримати ядерну зброю будь-якою ціною. У той же час вони повинні прийняти нову архітектуру безпеки у своїй країні.
В ООН потрібні реформи
Як приклад Генеральний секретар згадав Раду безпеки, три з п’яти постійних членів якої є європейськими, але світ – це не лише Європа. Таку ситуацію однозначно слід переглянути, на сьогодні подібний спосіб роботи є застарілим, визнав Антоніу Гуттереш.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися