Прем’єр-міністри України та Словаччини знову провели зустріч в Ужгороді

Прем’єр-міністри України та Словаччини знову провели зустріч в Ужгороді

16:37 Жовтень 7, 2024

Політика 206 10 хвилин

У понеділок, 7 жовтня, в Ужгороді відбулась зустріч прем’єр-міністрів Словаччини Роберта Фіцо та України Дениса Шмигаля. Обласний центр Закарпаття вже не вперше став майданчиком для переговорів двох прем’єрів і, напевно, це вже набуває ознак доброї традиції.

Під час заходу обговорили співпрацю у сфері оборонних закупівель, інфраструктурних проєктів та підтримку України: вступ до ЄС, економічну та енергетичну безпеку, гуманітарну допомогу, а також відновлення.

Як повідомив у своєму Telegram-каналі перед зустріччю Денис Шмигаль: «Зосередимося на обговоренні дорожньої карти – плану спільних заходів, який підписали під час нашого першого засідання. Це, зокрема, співпраця в інфраструктурних проєктах, економіці та енергетичній безпеці». За його словами на порядку денному питання посилення підтримки мирного плану Президента України, підтримки членства України в ЄС, а також розмінування українських територій, гуманітарна підтримка та відновлення України. «Продовжуємо тісно співпрацювати у сфері оборонних закупівель» − повідомив очільник уряду.

Під час вступного слова на пленарному засіданні спільних консультацій Денис Шмигаль заявив, що Україна та Словаччина досягли значного прогресу у виконанні домовленостей, зафіксованих у Дорожній карті спільних дій. За його словами частина домовленостей, досягнутих під час попередніх зустрічей, виконані повною мірою, частина − на завершальному етапі. «Для реалізації усіх проектів, які є сьогодні на порядку денному, а також захисту нашого європейського дому, необхідно спільними зусиллями забезпечити перемогу та справедливий мир для України», − наголосив Денис Шмигаль.

«Ми як члени великої європейської родини високо цінуємо вашу особисту беззаперечну підтримку євроінтеграційних прагнень України. Готовність Словаччини ділитися власним досвідом та надавати експертну допомогу є дієвою підтримкою України на шляху до Європейського Союзу», − сказав він.

Прикладом такої підтримки Денис Шмигаль назвав схвалення словацьким урядом Рамкової програми участі Словаччини у відновленні України. За його словами, цей документ не лише сприятиме відбудові України, а й стане потужним каталізатором для розширення співпраці.

«Участь Словаччини у процесі відновлення України відкриває перед словацькими компаніями нові ринки, сприяє створенню робочих місць та підвищенню конкурентоспроможності. Спільні проекти в енергетиці, транспорті та інфраструктурі зміцнять зв’язки між двома країнами та сприятимуть розвитку прикордонних регіонів», − переконаний Глава українського Уряду.

«Ми досягли згоди про необхідність продовження конструктивного діалогу між міністерствами та відомствами наших країн з метою оперативного завершення роботи над вісьмома двосторонніми документами, що перебувають на порядку денному нашої співпраці, − повідомив Прем’єр-міністр. Він акцентував увагу на Угоді про співробітництво під час здійснення контролю у спільних пунктах пропуску та Протоколі про внесення змін до Угоди про пункти пропуску через спільний державний кордон. Документи планують підписати до кінця поточного року.

У свою чергу Роберт Фіцо заявив, що словацький уряд підтримує всі мирні плани України, президента Зеленського та його «формулу миру». За його словами, Словаччина зацікавлена у відновленні України та в добросусідських відносинах. «Ми розуміємо, що цей мир має бути для вас якісним, стійким. Ви маєте мати безпекові гарантії, і ми це розуміємо. Будемо підтримувати усі ініціативи для досягнення цієї мети», − цитує Роберта Фіцо «Суспільне».

Словацький прем’єр також анонсував, що його країна готує новий пакет фінансової допомоги Україні, а також готова дати пакет військової допомоги, але це буде нелетальна зброя. «Ми хочемо, щоб Україна достойно перезимувала. Також за потреби ми готові надавати електроенергію», − пообіцяв Роберт Фіцо. За його словами на черговому європейському саміті Словаччина планує запропонувати «системне рішення» щодо підтримки енергосистеми України. «Розуміємо, що більшість вашої енергосистеми була знищена, але хочемо мати впевненість, що це буде надолужено. У нас є єдиний енергетичний ринок в ЄС, необхідно, щоби він поширювався і на вас».

Також він наголосив, що його уряд не перешкоджатиме вступу України в Євросоюзу. «Ми не будемо ставити перешкоди до вашого шляху щодо членства України в ЄС. Будуть країни, які будуть проти, щоб Україна швидко стала членом Європейського Союзу. Я кажу це відкрито і чітко. Хочемо надати вам свій досвід вступу. Цей досвід цікавий та цінний» − підкреслив Роберт Фіцо.

Водночас він додав, що «ми досить холодно ставимося до членства України в НАТО, але будемо брати участь у всіх конференціях».

Нагадаємо, напередодні візиту в Україну Роберт Фіцо зробив в ефірі словацького телебачення досить категоричну та різку заяву. «Поки я буду прем’єр-міністром Словацької Республіки, я керуватиму депутатами, яких я, як голова партії, тримаю під політичним контролем, щоб вони ніколи не погоджувалися на членство України в НАТО», − сказав він.

Словацький прем’єр наголосив, що згоден на членство України в ЄС, хоча й не вірить, що це станеться у найближчі роки, але категорично не згоден, аби Україна стала членом НАТО. За його словами, вступ України в НАТО буде хорошою основою для початку Третьої світової війни. На його думку, війна триває лише тому, що Захід хоче «поставити росіян на коліна». «Існує військовий конфлікт у країні, яка є сусідом Словаччини, де справді вбивають слов’ян і де Європа суттєво підтримує це вбивство», − заявив Роберт Фіцо за день до візиту.

Варто додати, що під час зустрічі в Ужгороді двосторонні переговори провели також міністри закордонних справ України та Словаччини Андрій Сибіга та Юрай Бланар. Сторони обговорили ключові питання українсько-словацького порядку денного, зокрема подальшої підтримки України в умовах російської збройної агресії, участі Словаччини у реалізації Формули миру та підготовки до другого Глобального саміту миру.

Глава МЗС України підкреслив, що українська сторона сподівається на приєднання Словаччини до Декларації «Групи семи» щодо підтримки України та укладення відповідної двосторонньої безпекової угоди. Він також запропонував Словаччині взяти патронат над одним з регіонів України в контексті відновлення, розвитку торгівлі та інвестицій.

Міністри приділили окрему увагу питанням допомоги у сфері гуманітарного розмінування у контексті реалізації пункту 8 Формули миру «Екологічна безпека», участі Словаччини у тематичних конференціях та коаліціях. «Дякуємо Словаччині за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, готовність розвивати політичний діалог і взаємовигідні економічні, торговельні та інфраструктурні проекти, надавати допомогу у сфері гуманітарного розмінування», – зазначив Андрій Сибіга.

Міністр висловив вдячність словацькій стороні за рішення виділити на енергетичні потреби та відновлення енергетичної інфраструктури України 500 тисяч євро в рамках Плану двостороннього співробітництва у сфері розвитку Словаччини. На ці кошти планується закупівля енергетичного обладнання від однієї із словацьких компаній з подальшою його передачею Україні.

Андрій Сибіга також відзначив українсько-словацьку співпрацю в рамках міжнародних організацій та співавторство Словаччини у ключових резолюціях ООН, ініційованих на підтримку України.

Глава МЗС України подякував за беззастережну підтримку Словаччиною майбутнього членства України в Євросоюзі. Він також висловив сподівання на підтримку словацькою стороною подальшого руху України до вступу в НАТО.

Руслан ФАТУЛА, „Карпатський об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня