Китай почав активно нарощувати свій вплив на Близькому Сході

Китай почав активно нарощувати свій вплив на Близькому Сході

08:29 Серпень 14, 2020

Політика 4522 6 хвилин

Останнім часом Китай постійно розширює свій вплив на Близькому Сході через нафтогазовий сектор та інфраструктурні проекти. Наочним прикладом того, як діє КНР у регіоні, може служити недавня угода з ADNOC – державною нафтовою компанією Абу-Дабі, одного з семи еміратів ОАЕ.

Загалом можна зазначити, що міжнародна обстановка у регіоні зараз сприяє експансіоністській політиці Піднебесної. Після другої за останні п’ять років цінової війни проти американських «сланцевиків», розв’язаної Ер-Ріядом і, зауважимо, такої ж невдалої, як і перша, практично всі державні нафтові компанії Близького Сходу і уряди цього регіону змушені шукати способи знизити дуже великі дефіцити своїх бюджетів.

Оскільки ціни на нафту ростуть повільно варіантів для цього у близькосхідних держав не дуже багато. Можна продавати державні активи шляхом первинних розміщень (IPOs) або у вигляді часток у нафтових і газових проектах, що недавно і зробив ADNOC, продавши 49% своїх газопроводів міжнародним інвесторам за 10 млрд доларів США.

А можна продавати ті ж самі активи компаніям країн, для яких негайні економічні негативні наслідки таких угод бліднуть порівняно з довгостроковими геополітичними і фінансовими вигодами. До таких країн якраз і належить Китай.

ADNOC оголосив про передачу прав власності на родовища Нижній Закум, Умм-Шаїф і Наср від існуючого холдингу China National Petroleum Corporation (CNPC) «дочці» інший китайської нафтової компанії China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) – CNOOC Limited. CNOOC купує 40% акцій PetroChina Investment Overseas (Middle East) Ltd (PetroChina), головним пакетом акцій якого володіє CNPC, через холдингову компанію CNOOC Hong Kong Holding Limited (CNOOC HK).

Після того, як пропозиція була схвалена Вищою нафтовою радою Абу-Дабі (SPC), CNOOC увійде у головний консорціум, який розробляє родовище Нижній Закум і складається з індійської нафтової компанії ONGC Videsh (10%), японської INPEX Corporation (10%), китайської CNPC (6%), італійської Eni (5%) і французької (5%). CNOOC також увійде до консорціуму, який розробляє родовища Умм-Шаїф і Наср і складається з Total (20%), Eni (10%) і CNPC (6%). При цьому ADNOC збереже 60% акцій обох консорціумів.

Крім розширення присутності Китаю на Близькому Сході за допомогою мегапроекту «Один пояс, один шлях», угода з ADNOC стала першою, коли китайська компанія бере участь у проектах головної нафтової компанії Абу-Дабі. І вона стала наслідком підписаної ще 22 липня 2019 року рамкової угоди між ADNOC і CNOOC про «пошуки і розвиток нових можливостей для співпраці» у нафтовому секторі та у секторі скрапленого газу (LNG), яку директор ADNOC Ахмед аль-Джабер назвав «далекосяжною».

При цьому слід мати на увазі, що Абу-Дабі у складі Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) є одним із головних союзників США у регіоні. Тобто посилюючи свій вплив в Абу-Дабі, Пекін одночасно послаблює вплив у ньому Вашингтону, відносини з яким у нього останнім часом сильно зіпсувалися. Про важливість, яку надають угоді з ADNOC в Пекіні, говорить той факт, що на її підписання був присутній особисто Голова КНР Сі Цзіньпін.

Про важливість угоди говорять її величезні масштаби, і те, що вона стосується не тільки нафти, але і скрапленого газу, а також тієї обставини, що ADNOC і CNOOC намірені щільно співпрацювати і у нафтопереробці. Причому, не тільки на території Абу-Дабі, але й у Китаї.

Тому можна констатувати, що відносно Абу-Дабі у Пекіна, схоже, далекосяжні плани. Як повідомляє інформаційний ресурс Oil Price, у цілому Китай має намір вкласти в економіку цього арабського емірату 45 млрд доларів США.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня