Українських олігархів занесуть в реєстр

Українських олігархів занесуть в реєстр

09:55 Вересень 24, 2021

Політика 1456 5 хвилин

23 вересня народні обранці проголосували у другому читанні за закон про олігархів, який дає законодавче визначення цій категорії громадян та урізає деякі їхні права.

У законі йдеться зокрема про те, що буде створено спеціальний реєстр для олігархів. А останні будуть змушені подавати електронні декларації про доходи так само, як і державні службовці. Під забороною фінансування партій та участь у великий приватизації. А про контакти між державними посадовцями та олігархами потрібно буде звітувати. Термін дії закону – 10 років.

Які критерії олігарха?

До олігархів зараховуватимуть осіб, які беруть участь у політичному житті, мають значний вплив на засоби масової інформації, їхній бізнес є монопольним за останній рік, активи перевищують 2,3 млрд грн. Якщо багатій підходить під три критерії з цих чотирьох, тоді він матиме статус олігарха.

Хто потрапить до списку?

Хто ж може потрапити до реєстру олігархів в Україні? Міністр юстиції Денис Малюська ще на початку червня в ефірі “Свобода слова. Савіка Шустера” заявив, що першими до реєстру олігархів імовірно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко, адже вони підпадають під визначені законом критерії.

За словами секретаря РНБО Олексія Данілова олігархів в Україні налічується 13. Вони мають не тільки величезний вплив на економіку, але й на політичні процеси країни, передає РБК-Україна.

Як будуть визначати хто олігарх?

Особу будуть визнавати олігархом на основі рішення, яке видаватиме РНБО. Підставою для такого рішення може бути подання члена РНБО, СБУ, Антимонопольного комітету, Нацбанку або Кабінету Міністрів.

Після ухвалення рішення РНБО особа потрапить до реєстру олігархів.

Критика експертів

Борис Малишев, доктор юридичних наук та експерт Центру політико-правових реформ в коментарі Слово і Діло говорить про те, що незрозумілою є позиція президента, згідно з якою строк дії закону тільки 10 років, а вступить він у дію аж через пів року після ухвалення.

Адже метою закону є зменшення впливу олігархів на політику та суспільну думку.

Однією із заборон закону є обмеження фінансування політичний партій чи мітингів. Однак, за словами Бориса Малишева ці ризики зберігаються і після ухвалення закону, адже олігархи давно навчилися робити це обхідними шляхами. Тому тут все залежить від того, як РНБО буде відстежувати фінансування та вирішувати, чи є достатньо підстав включати людину в реєстр олігархів.

Політолог Олександр Радчук переконаний, що вказаний закон не зупинить цілковито вплив олігархів на політику, але хоча б його суттєво обмежить. Це спосіб надати право власникам великих активів впливати на процеси у владі й політиці в цивілізований спосіб. Саме так ми зможемо повернути змагальність ідей та політичних рухів, а не тільки капіталів і брендів.

Заключення Венеціанської комісії ще немає

Нагадаємо, що закон “Про запобігання загроз національній безпеці, пов’язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічного політичного у суспільному житті (олігархів) ” був ініційований президентом в середині квітня 2021-го.

В червні законопроект був внесений президентом на розгляд Верховної ради як невідкладний. В липні нардепи підтримали попередньо законопроект від президента. Остаточно за закон про олігархів народні депутати проголосували 23 вересня у другому читанні.

Експерти очікують, що цей закон будуть оскаржувати в Конституційному суді.

Закон про олігархів було подано на розгляд Венеціанської комісії, однак досі не отримано заключення. Результати розгляду Венеціанської комісії очікуються не раніше грудня 2021р.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня