Арпад Пушкар: «Співаємо гімн мовчки, в душі»

Арпад Пушкар: «Співаємо гімн мовчки, в душі»

13:34 Лютий 2, 2021

Політика 1825 9 хвилин

Magyar

Рада Сюртівської ОТГ була створена у листопаді минулого року, об’єднавши дванадцять сіл. Українські ЗМІ спричинили всеукраїнський скандал через те, що на першому засіданні депутати заспівали угорський гімн разом із державним. Проти голови ради та представників органу місцевого самоврядування було порушено кримінальне провадження за звинуваченням у державній зраді та сепаратизмі. У день народження нашого гімну ми поспілкувалися з головою ОТГ Арпадом Пушкарем про кримінальне провадження, а також ситуацію в Сюртівській ОТГ.

– Яка ситуація зі справою про виконання гімну, що набула розголосу на всю країну?

– Справа про виконання гімну досі офіційно не закрита. Депутати були дуже обурені через неї, адже відео, де ми після виконання державного співаємо національний гімн, на свій телефон зафіксувала донька кандидата на посаду голови, котрий програв вибори. У Сюрте ми протягом десятиліть розпочинаємо кожне засідання таким чином. Але вони представили це у ЗМІ таким чином, ніби державний гімн не виконувався, що ми сепаратисти та співаємо угорський гімн замість українського. Насправді все було так, як і зазвичай, лише досі це нікому не впадало в око.

– Після першого засідання ради керівник однієї з фракцій повідомив: депутати угорської національності були обурені тим, що жінка, яка знімала відео, та голова виборчої комісії, котра також була людиною кандидата, що програв, показово сіли під час виконання угорського гімну…

– Ті, хто програв, чіпляються за все. Хоча на їхню вимогу голоси були перераховані, це не покращило їхньої ситуації. Зрештою, вони причепилися до угорського гімну. Відео розмістили у соцмережі Facebook, а потім до нас навідалися журналісти з телевізійними камерами. Вони зробили з виконання нашого гімну справу національного масштабу, хоча в Україні в цей час були і більш нагальні проблеми. Мене та депутатів допитали представники Служби безпеки України, їм ми також повідомили, що цим ми не порушили закон, що Конституція дає нам право це робити. Зрештою, нас попросили не бути такими пустотливими та більше не виконувати угорського гімну. З тих пір у нас були три засідання ради, на кожному з яких був присутній представник СБУ, котрий зміг переконатись, що український гімн лунав і на початку, і в кінці засідання. Більше того, я запропонував: якщо вони наполягатимуть, ми включимо його після прийняття кожного рішення. Однак у цьому випадку нас слід попередити заздалегідь, оскільки тоді нам доведеться розпочинати засідання ради раніше.

– Тож уже не співаєте угорський гімн? Виконуєте прохання?

– Тепер ми маємо виходити із ситуації інакше. На початку кожного засідання ради ми згадуємо померлих хвилиною мовчання. В цей час ми співаємо угорський гімн мовчки, всередині, в душі. Думаю, що цього нам не можна заборонити. І зняти це на відео також не можна.

– Окрім того, що депутатський корпус через справу з гімном став відомим на всю країну та поруч із частими через це виступами у ЗМІ, чи мали обранці час для змістовної роботи?

– Робота триває. Вчора відбулося засідання земельної комісії, виникли гострі дебати. Йдеться ж про дванадцять сіл, із різними поглядами різноманітних людей. Намагаємося знаходити прийнятні для всіх компроміси, як очільник із досвідом, намагаюся представляти правильний напрямок. Обіцянки виборчої кампанії, звісно ж, виконаємо, але шістдесяти днів недостатньо для чудових результатів. У грудні був прийнятий бюджет, його дохідну частину зможемо виконати, адже за основу взяли минулий рік, «коронавірусний». Дохід семи сільських рад у 2020-му становив 28 мільйонів гривень, стільки ж плануємо на поточний. На жаль, 2021 рік починається не набагато краще. Більшість малих підприємців не має доходу, магазини закриті, дохід упав. Незважаючи на це, на фінансування найважливіших проєктів, зарплат, утримання закладів будемо мати достатньо грошей. Маємо і деякі резерви, сподіваюся і на якнайшвидше покращення економічної ситуації.

– Яка ситуація з процесом передачі сільрад?

– У всіх шести сільрадах, які увійшли до ОТГ, провели інвентаризацію, складено протокол, ми взяли майно на баланс. Вони ще мають подати річний баланс, і тоді може офіційно розпочатися ліквідація місцевих рад.

У селах Геївці, Часлівці, Ратівці, Паладь Комарівці та Галоч уже працюють старости, вже видали і перші довідки, кожен має діловода для допомоги в роботі. Маємо ще трьох землемірів та представників військкомату. Триває виготовлення печаток, щоби старости могли виконувати функції секретарів, посвідчувати документи тощо. У понеділок уже офіційно призначили керівників управлінь, котрі перемогли у конкурсі. Управління культури очолюватиме Марія Рояк, управління освіти – Тюнде Пекар, бухгалтерію – Василина Ракоці. Керівником управління охорони здоров’я стане Іван Парада, фінансів – Габріелла Леврінц. Шукаємо керівника служби у справах дітей.

– Тим часом завершилося будівництво амбулаторії у селі Батфа…

– Триває оформлення документів закладу, збудованого за державні кошти. Наприкінці січня відбудеться урочиста передача будівлі, де медичну допомогу надаватимуть мешканцям села Батфа.

28 січня у Паладь Комарівцях відбудуться збори мешканців. Там уже протягом шести років працюють над тим, щоб відкрився пункт пропуску в бік села Руська на українсько-словацькому кордоні. Хочемо запитати думку мешканців із цього приводу. Якщо рішення буде позитивним, рада ОТГ на стороні цієї справи. Поява пункту пропуску була б вигідною для всієї ОТГ, сподіваюся, що все вийде. Ми позитивно ставимося до цієї ініціативи.

– У нинішній ситуації вистачить ресурсів для розвитку?

– У 2021 році ми найбільше хочемо завершити розпочате будівництво у школах сіл Сюрте та Ратівці, і ми маємо закінчити будівництво та облаштувати амбулаторію в Ратівцях. У селі Часлівці маємо вирішити питання введення в експлуатацію побудованої системи водопостачання, де незабаром ми проведемо громадський форум із цього приводу. Будь-який подальший розвиток залежатиме від економічної ситуації та наших доходів у майбутньому.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня