Як голосувати на виборах, аби не зіпсувати бюлетень

Як голосувати на виборах, аби не зіпсувати бюлетень

12:23 Жовтень 17, 2020

Політика 5580 8 хвилин

Magyar

Центральна виборча комісія нарешті роз’яснила порядок заповнення виборчого бюлетеня. Як повідомляє Відділ взаємодії із ЗМІ Секретаріату Комісії, на засіданні ЦВК видала відповідну Постанову за номером 366.

У виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) в одному ряду, почергово зліва направо зазначаються:

1) визначений жеребкуванням номер кожної місцевої організації політичної партії (далі – організація партії) ;

2) повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером, без зазначення номера;

3) два квадрати: порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації партії; квадрат із нанесеним трафаретом – для можливого волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;

4) виборчий список із прізвищами, ініціалами всіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.

Перший крок. Обираємо організацію партії. У порожньому квадраті навпроти повної назви цієї організації партії виборець робить позначку, що засвідчує його волевиявлення. УВАГА! Виборчий бюлетень без проставленої позначки в цьому квадраті буде визнано недійсним!

Виборець у порожньому квадраті навпроти визначеної ним організації партії, за яку він голосує, ставить позначку «плюс» (+) або «галочку» (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

Виборець може голосувати лише за одну організацію партії. Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії.

Другий крок. Вписуємо номер кандидата в депутати, якого підтримуємо (за бажанням виборця) у другому квадраті з нанесеним трафаретом. Якщо виборець у квадраті не зробив позначки, такий бюлетень не може вважатися недійсним, а голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії.

Порядкові номери кандидатів у депутати позначаються у виборчому бюлетені за трафаретним форматом. Разом з тим, якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але з якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено.

У разі якщо у виборчому бюлетені проставлено неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати або інша позначка, то такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії, навпроти якої поставлено відмітку.

У виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) зазначаються порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включено до бюлетеня зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі кандидатів у депутати, їхні прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності), суб’єкт висування кандидата в депутати, у разі, якщо кандидат у депутати висунутий шляхом самовисування, – позначка «самовисування», відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності) кожного кандидата в депутати розміщується порожній квадрат. Виборець у порожньому квадраті, розміщеному праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності) кандидата в депутати, за якого він голосує, робить позначку «плюс» (+) або «галочку» (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення. Виборець може голосувати лише за одного кандидата в депутати. Виборчий бюлетень також вважається недійсним, якщо в ньому не проставлено жодної позначки.

У виборчому бюлетені для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови виборець так само у порожньому квадраті, розміщеному праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності) кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, за якого він голосує, робить позначку «плюс» (+) або «галочку» (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.).

Можна голосувати лише за одного кандидата. Бюлетень також вважається недійсним, якщо в ньому не проставлено жодної позначки.

Загалом, наскільки зрозуміло із постанови, бюлетень вважається НЕДІЙСНИМ лише у кількох випадках: відсутня позначка за будь-яку партію або кандидата; є дві та більше позначок за різні партії; бюлетень настільки зіпсований, що неможливо встановити результат волевиявлення виборця.

Окрім того, якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, із проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член виборчої комісії видає виборцю інший виборчий бюлетень у порядку, встановленому Кодексом, лише в обмін на неправильно заповнений виборчий бюлетень, про що уповноважений член дільничної виборчої комісії робить відповідну позначку в списку виборців навпроти прізвища виборця, яку засвідчує своїм підписом. Неправильно заповнений виборчий бюлетень негайно погашається членом комісії, який його видав, як невикористаний, про що складається акт. Повторна видача виборчого бюлетеня замість неправильно заповненого не допускається.

Тепер тільки залишається питання, наскільки швидко і якісно цю інформацію буде донесено та роз’яснено усім виборцям, і особливо членам виборчих комісій.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня