Каталін Палко: «Наша сила в єдності, разом будемо сильнішими та гучнішими»

Каталін Палко: «Наша сила в єдності, разом будемо сильнішими та гучнішими»

16:49 Жовтень 12, 2020

Політика 1319

Magyar

Каталін Палко – кандидат від КМКС в обласну раду та раду Чопської ОТГ. У нашому інтерв’ю ми поговорили про її життя, роботу та місцеві вибори, призначені на 25 жовтня.

– Ви народилися в селі Соломоново і продовжуєте тут жити…

– Я тут народилася, тут закінчила дев’ятирічку, потім угорську середню школу в м. Чопі. Відтак вступила на кафедру угорської мови та літератури Ужгородського державного (нині національного) університету, де отримала диплом у 1983 році. Тоді я не змогла влаштуватися вчителем, тож пішла працювати в місцевий дитячий садок, де спочатку була вихователькою, а згодом завідуючою до 1993-го. Відтоді викладаю угорську мову та літературу, а також історію в Соломонівській ЗОШ І–ІІ ступенів. Я дуже люблю свою роботу, все життя хотіла бути вчителем.

– Ви педагог, крім того, очолюєте місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) села Соломоново.

– Ця робота мені також дуже подобається, люблю працювати з людьми. Я витрачаю багато часу на організацію заходів, адже, окрім діяльності в ТУКЗ-КМКС, готую дітей до різних виступів у школі, що частково теж організаційна робота. З Товариством проводимо кілька заходів протягом року, ці завдання дають мені багато позитиву.

У Соломонові 1200 мешканців, з яких приблизно 85% – угорці. Однак протягом останніх 15 років тут оселилося багато людей інших національностей. До нас належить також і невелике поселення Страж, де мешкає 400 осіб, переважно слов’ян. Ця невеличка громада була створена в чехословацькі часи, а згодом розрослася.

– На території села розташовані магазини, заклади громадського харчування та автозаправні станції, які обслуговують автомобільний пункт пропуску «Чоп – Загонь», тут знаходиться також автозавод «Єврокар». Завдяки цьому Соломонівська сільрада є найбагатшою в Ужгородському районі, а можливо, і в усій області. Ви, напевно, не раді нинішній адміністративній реформі…

– Відтепер Соломоново разом з іще 8 селами стане частиною Чопської ОТГ, і нам доведеться розділяти наші доходи. Чесно кажучи, ми очікували певного інформування від голови сільської ради або вищих органів влади про можливості, які має наш населений пункт у рамках адміністративної реформи. Очільниця сільради Галина Малинич не проводила громадських слухань з цього приводу, натомість вона та депутати виступили проти будь-якого приєднання села. За їхніми словами, тоді гроші будуть втрачені, на розвиток не вистачатиме. Урешті-решт, коли терміни спливли, ми дізналися, що приєднані до Чопа. Це логічно, оскільки населені пункти межують.

Незважаючи на початкові песимістичні прогнози, на мою думку, в цій ситуації мешканці Соломонова можуть мати й певні вигоди. Транспортне сполучення, наприклад, у нас дуже погане, автобуси ходять рідко і в незручний час. Якщо у вас немає машини, то до Чопа дістатися важко, це слід і можна виправити. Хоча наш прибуток відтепер і надходитиме до загального бюджету, можливо, стане перевагою те, що повноваження ради ОТГ будуть більшими, ніж досі в сільських рад. Замість попередніх хаотичних «акцій» у Соломонові, можна буде підійти до розвитку територій громад більш професійно.

До нашого дитячого садочка та школи ходять діти і з Чопа. Раніше нас лякали, що ці заклади закриють. Наскільки мені відомо, поки буде достатньо дітей, і дитячий садок, і школа функціонуватимуть. Вважаю, якщо є голова ОТГ, який виконує роль голови сім’ї, котрого оточують розумні, прагматичні, вольові однодумці, вони зможуть набагато краще керувати більшою територією, ніж було досі. Соломоново – багате село, але я вірю, що після створення ОТГ з’являться робочі місця. Тоді, можливо, молодь та чоловіки залишаться вдома, бо я більше боюся еміграції з нашого села, а не приєднання його до ОТГ. Наша сила в єдності, разом будемо сильнішими та гучнішими. Упевнена, що це може принести й користь для нас.

– Соломоново досі навіть не приймало грошей на розвиток з бюджету району. Незважаючи на це, чи є в селі невирішені проблеми?

– Найбільша проблема – відсутність якісної питної води. Будівництво водопровідної системи починалося кілька разів, на що вистачило б і грошей. Вважаю, що тут не буде водопроводу, поки за справу не візьметься компетентне керівництво. Прокладання каналізаційної системи – також важливе завдання. У села вже давно багато грошей, але погляньте навколо: цього не видно. За відсутності обґрунтованих планів розвитку ми далеко не пішли. Ось чому я із задоволенням прийняла пропозицію балотуватися в депутати ради Чопської ОТГ. Хочу бути там, де приймаються рішення, аби в складі фракції КМКС впливати на їхнє спрямування в правильне русло. Я завжди була оптимісткою перед виборами. Вважаю, що нинішні вибори – переломні для закарпатських угорців. Якщо ми зараз об’єднаємося та виявимо силу, то зможемо взяти свою долю у власні руки. Цього разу ми вирішуємо також долю та можливості наступного покоління.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня