Чи переможе Михеїл Саакашвілі на парламентських виборах у Грузії 31 жовтня цього року?

Чи переможе Михеїл Саакашвілі на парламентських виборах у Грузії 31 жовтня цього року?

11:34 Жовтень 5, 2020

Політика 3520 8 хвилин

Magyar

Уже за кілька тижнів, 31 жовтня у Грузії виберуть новий парламент. Правляча партія «Грузинська мрія» (ГМ) олігарха Бідзіни Іванішвілі розраховує перемогти у третій раз поспіль. А головною опозиційною силою на цих виборах ставє Єдиний національний рух Михеїла Саакашвілі. Колишній президент країни вже оголосив, що у разі успіху займе пост глави уряду.

Попри все на сьогодні фаворитом парламентських виборів залишається «Грузинська мрія». До цього партія перемагала у кампаніях 2012 і 2016 років, а тепер розраховує на третій успіх поспіль. І ця перемога може стати безпрецедентною для країни, адже, свого часу, «Союз громадян Грузії» Едуарда Шеварднадзе і Єдиний національний рух Михайла Саакашвілі займали перше місце на парламентських виборах лише по два рази.

У своїх агітаційних промовах лідер «Грузинської мрії» олігарх Бідзіна Іванішвілі обіцяє дотримуватися прозахідного зовнішньополітичного курсу. «Ми вибираємо європейський і євроатлантичний шлях, ми повинні бути ближче до НАТО. Я дякую західним друзям, які роками підтримували Грузію і грузинський народ, дякую Євросоюзу, стратегічному партнеру Сполученим Штатам Америки», – зазначив він напередодні під час церемонії представлення мажоритарників.

Олігарх також обіцяє «використовувати всі важелі» для об’єднання країни. «Мирно, через довіру, примирення і відновлення поваги ми повернемо до себе наших абхазьких і осетинських братів», – говорить Іванішвілі, хоча не уточнює, як саме збирається домогтися об’єднання.

Головними досягненнями лідер «Грузинської мрії» вважає стабілізацію внутрішньополітичної обстановки і перемогу над коронавірусом. «Країна уникла великих потрясінь. Ми внесли вклад у те, що Грузію називають зеленою зоною, вільною від вірусу. Криза показала, що кермо влади у надійних руках», – підкреслює найбагатший грузин.

Загалом, епідеміологічна ситуація у Грузії дійсно краща, ніж у сусідів. У країні близько 6 тис. випадків інфікування коронавірусом. Для порівняння, у сусідньому Азербайджані вже понад 40 тис. інфікованих, а у Вірменії – понад 50 тис. Такому успіху сприяло практично миттєве введення режиму жорсткої ізоляції. Опозиція намагалася зірвати карантин, проводячи мітинги і масові збіговиська під приводом роздачі масок, але істотно ці виступи на ситуацію не вплинули.

Але сьогодні складнощі «Грузинської мрії» створює нова виборча система. Раніше громадяни Грузії обирали рівну кількість депутатів за партійними списками і в одномандатних мажоритарних округах. Але прийдешні вибори пройдуть вже за новою формулою: 120 депутатів оберуть за партійними списками, тільки 30 – за мажоритарними округами.

Крім цього, бар’єр для проходження партій до парламенту знижений до 1% (раніше було 3%). Тож, такі зміни вигідні саме опозиції, адже раніше «Грузинська мрія» могла добрати необхідні голоси серед мажоритарників, тепер це зробити складніше.

Ще одною проблемою для влади є важке економічне становище. Згідно з даними Національної служби статистики, 19,5% громадян знаходяться за абсолютною межею бідності. Безробіття і зростання цін виборці називають головними проблемами. Суттєво погіршив ситуацію і карантин. І найважчий удар припав саме на туристичну галузь, яка за сім місяців з початку цього року вже недоотримала $ 1,4 млрд. Тож, експерти вважають, що до докризових показників республіка повернеться тільки в 2022 році.

Тепер щодо головного опонента «Грузинської мрії» – Єдиного національного руху (ЄНР) Михеїла Саакашвілі. Як відомо, сам колишній президент давно покинув країну, а на батьківщині йому пред’явлено цілу низку звинувачень у гучних справах, зокрема, його звинувачують у розтраті бюджетних коштів і розгоні акції опозиції в Тбілісі у 2007 році. А сам Саакашвілі вже давно влаштувався на Україні, де сьогодні очолює Виконавчий комітет реформ.

Проте, напередодні грузинських виборів він оголосив про своє повернення додому. Соратники тут же вирішили, що у разі успіху саме експрезидент обійме посаду глави уряду. Але далі слів справа у колишнього президента не пішла. Спроб повернутися на батьківщину він поки що не зробив. А ще остаточно заплутав виборців, коли повідомив, що готовий стати прем’єр-міністром тільки на два роки. Після цього нібито знову повернеться на Україну.

Йдемо далі… Друга за впливовістю опозиційна політсила – «Європейська Грузія» (ЄГ). Ця партія відхилила пропозицію Михеїла Саакашвілі про об’єднання. «Ця ідея була спочатку неприйнятна… Було б розумно домовитися по мажоритарних кандидатах, тобто ЄГ і ЄНР залишалися б конкуруючими партіями за пропорційною системою виборів, а у мажоритарній частині координували б свої дії. Але ЄНР не погодився», – заявив лідер ЄГ Гіга Бокерія. Загалом, ця партія у своїй передвиборчій агітації робить акцент на питаннях економіки: обіцяє знизити податки, створити 100 тис. робочих місць, у два рази збільшити пенсії тощо.

Станом на сьогодні «Грузинська мрія» лідирує у всіх соцопитуваннях, у тому числі проведених на замовлення опозиційних телеканалів. Згідно з опублікованими даними, ГМ набирає 33-55%, ЄНР – 16-19%, а ЄГ – 5%.

У цілому експерти також вважають, що «Грузинська мрія» здобуде переконливу перемогу. На сьогодні Бідзіна Іванішвілі домінує у грузинській політиці. Його постать влаштовує посольства Великобританії і США, представництво НАТО. Тому принципово розклад сил після виборів навряд чи зміниться. Глобальні зміни політичного ландшафту могли б статися, якби у країну реально спробував повернутися Михеїл Саакашвілі. Але у нього далі заяв справа не пішла. А нових знакових персон у грузинській опозиції просто немає.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня