Інтерв’ю з кандидатом у депутати Шандором Кейкеші

Інтерв’ю з кандидатом у депутати Шандором Кейкеші

08:32 Вересень 28, 2020

Політика 4094 7 хвилин

Magyar

Шандор Кейкеші – борець за громадянські права, відданий активіст громади, який робить усе можливе, щоб підтримувати культурне життя місцевих угорців, одна з визначальних особистостей угорської громади міста Тячів. Він – відданий лідер, батько, для якого важливо захищати інтереси громади, об’єднувати угорців Тячева. Пан Шандор очолює місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття понад десять років, також він очолює регіональне бюро Благодійного фонду КМКС Верхньотисянського регіону. На майбутніх місцевих виборах балотується у депутати ОТГ та обласної ради від КМКС.

Нещодавно вас обрали очільником місцевого осередку ТУКЗ-КМКС на подальші три роки.

– Так, саме тому я намагаюся гідно представляти інтереси угорців Тячева на кожному форумі. Моє переобрання пов’язане і з тим, що протягом останніх років разом із командою ми намагалися організувати якомога більше культурних програм для місцевої угорської громади та обстоювати її інтереси. Я – член Товариства з часу створення організації, майже 11 років очолюю місцевий осередок ТУКЗ-КМКС у місті Тячів. На самому початку роботи найпершим моїм заданням стало зареєструвати місцевий осередок як юридичну особу, оскільки лише так ми могли подавати заявки для участі у різних Програмах. Практично одразу нам вдавалося отримати підтримку в рамках різних Програм, завдяки чому на місцевому рівні вдалося дати старт угорському культурному життю на місцевому рівні.

Близько десяти років ви очолюєте і регіональне бюро Благодійного фонду КМКС Верхньотисянського регіону.

– Так, ми приймаємо заявки для участі у різноманітних програмах від мешканців трьох районів – Хустського, Тячівського та Рахівського. Це трохи інший вид роботи, але тут також доводиться працювати з людьми та підтримувати зв’язки, тож протягом цих років я мав можливість познайомитися з угорцями регіону Верхньої Тиси.

Чи збільшився попит на угорські програми з боку представників діаспори?

– Так, це видно, зокрема, з їх участі в освітньо-виховних програмах. Дедалі більше людей віддає своїх дітей до угорськомовних шкіл. Угорська мова стає дедалі популярнішою в діаспорі, угорські програми та угорські школи теж стають більш популярними. Дедалі більше молодих людей, які живуть у змішаних шлюбах, повертаються до своїх угорських коренів.

З точки зору останніх тридцяти років, якою бачите ситуацію угорської громади Тячева?

– На жаль, еміграція все ще велика. Це видно з меншої кількості мешканців, які приходять на заходи, менше людей долучається до громадської роботи.

З чого складається робота очільника місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття?

– Це дуже складна робота. Спочатку в нас навіть не було офісу, ми приймали людей у власному житлі, іноді навіть у неділю ввечері. Робота голови означає, що я представляю громаду, і чим би я не був зайнятий, якщо хтось звернеться за допомогою, маю допомогти. Я чим можу – допомагаю. Торік, наприклад, нам довелося завзято боротися за збереження старого кладовища, оскільки на його місці планували збудувати медичний заклад. Ми виграли той бій, старе кладовище залишилось, а заклад побудували в іншому місці.

Яких результатів ви досягли на рівні міста за останні 11 років?

– За останні роки вдалося налагодити добрі стосунки з місцевими церквами, громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування. Відколи я очолюю осередок, не було виборів, щоб ми не мали за їх результатом представника у міській раді. Однак майбутні вибори будуть складніші за попередні.

І якщо ви вже згадали: якими ви бачите нинішні жовтневі вибори?

– Сподіваюся, що ТУКЗ-КМКС знову матиме представництво в Тячівській ОТГ. Адже Закарпаття завжди було головним для Товариства протягом останніх тридцяти років. Якщо угорці не підтримають організацію, то хто буде обстоювати права закарпатських угорців? Вважаю важливим підтримувати добрі відносини з усіма національностями, оскільки ми століттями живемо в злагоді в багатонаціональній області.

Ви також берете участь у виборах.

– Дійсно, цього року я також спробую свої сили. Я балотуватимусь депутатом ОТГ та обласної ради. Мене мотивує те, що цього разу нам потрібно ще сильніше обстоювати інтереси нашої громади. Якщо я переможу, докладу максимум зусиль, щоб гідно представляти інтереси громади.

Що для вас означає громада?

– Громада для мене – це сім’я, де кожен має своє місце та завдання. Ситуацію угорців тепер покажуть вибори. Сподіваюся, що угорська громада та ті, хто їй симпатизує, зроблять првильний вибір.

Еніке Вараді/Váradi Enikő/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня