В Афганістані розпочались історичні перемовини щодо миру

В Афганістані розпочались історичні перемовини щодо миру

10:47 Вересень 14, 2020

Політика 3827 5 хвилин

Magyar

Довготривалий мир дозволить мільйонам афганців повернутися на свою батьківщину, зазначила в столиці Катару Досі делегація уряду Афганістану на відкритті в суботу міжафганських переговорів, у яких узяв участь також державний секретар США. Сторони обговорять, зокрема, припинення вогню, роззброєння партизанів та права жінок.

«Цей день запам’ятається нашій країні як закінчення війни та страждань афганського народу», – заявив голова Вищої ради Афганістану з національного примирення Абдулла Абдулла.

Голова миротворчої місії від «Талібану» Молла Абдул Гані Барадар, який раніше підписав мирну угоду між радикалами та американцями, висловив сподівання, що Афганістан рухатиметься шляхом до миру.

Делегація Кабула, зокрема, заявила, що однією з її цілей є досягнення режиму припинення вогню, який має охопити всі регіони Афганістану.

Крім того, під час мирних перемовин планується обговорити права жінок та меншин, роззброєння десятків тисяч бойовиків «Талібану» й різних збройних формувань. Порядок денний включає також розподіл влади та внесення змін до Конституції.

За словами Абдулли Абдулли, якщо переговори приведуть до міцного миру, поваги суверенітету країни та створення системи на основі ісламських цінностей, яка поважає права кожного, «обидві сторони стануть героями миру».

Державний секретар США Майк Помпео, котрий прибув в арабську країну на церемонію відкриття, закликав сторони утриматися від подальших актів насильства та корупції, а також вжити заходів для забезпечення миру і процвітання. Утім, за його словами, він усвідомлює, що в найближчі дні, тижні та місяці ще буде багато труднощів для сторін, які братимуть участь у переговорах. «Наступний розділ історії Афганістану напишете ви», – сказав Майк Помпео делегаціям.

На церемонії відкриття виступив також міністр закордонних справ Катару Мухаммед бін Абдул Рахман Алі Сані, який заявив, що мирні переговори повинні базуватися на принципі «без переможця чи переможеного», і висловив сподівання, що делегації діятимуть в інтересах афганського народу.

Європейський Союз наголосив на необхідності безумовного припинення вогню, а Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш сказав, що треба зробити все для захисту афганських цивільних осіб.

За словами Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, переговори є найкращим шансом на мир, і тому їх повністю підтримує Атлантичний альянс.

На сьогодні в Афганістані перебуває близько 8 600 військовослужбовців НАТО.

Організація ісламського співробітництва (OIC) також закликала сторони негайно припинити акти насильства по всій країні.

Міністр закордонних справ Пакистану Сах Махмуд Куресі заявив, що домовленості, досягнуті на Дохінських переговорах, повинні бути прийняті міжнародним співтовариством, а його індійський колега Субрахманіам Джайшанкар сказав, що уряд Індії підтримує негайне та всебічне припинення вогню в Афганістані.

Подія, яку учасники назвали історичною, може закінчити майже 20-річний збройний конфлікт між Кабулом і талібами, що правили Афганістаном між 1996 та 2001 роками. Тривалий час радикали відмовлялися вести переговори з афганським урядом, який вони вважали «маріонеткою Заходу».

29 лютого 2020 року США підписали з «Талібаном» мирну угоду, що має покласти край 18-річній війні в Афганістані. Вона передбачає виведення з країни всіх американських військ. «Талібан», зі свого боку, зобов’язався не приховувати представників інших терористичних угруповань і провести повноцінні переговори з урядом Афганістану. Угода, зокрема, передбачала початок мирних переговорів між Кабулом і «Талібаном», але вони розпочалися лише в суботу, головним чином через затримки в обміні полоненими.

Джерело: MTI/origo.hu



social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня