Місія (не) можлива або Чи дійсно Дональду Трампу вдалося помирити Сербію і Косово?

Місія (не) можлива або Чи дійсно Дональду Трампу вдалося помирити Сербію і Косово?

10:00 Вересень 5, 2020

Політика 3764 5 хвилин

У п’ятницю, 4 вересня у Білому домі за посередництва президента США Дональда Трампа сербський лідер Олександр Вучич та глава Кабінету міністрів самопроголошеного Косова Авдулла Хоті підписали історичну угоду «про нормалізацію економічних відносин».

Вона передбачає передачу під управління Белграда ГЕС «Газіводе», приєднання Пріштіни до «міні-Шенгену», однорічний мораторій на вступ невизнаного краю у міжнародні організації, а також 13 мільярдні американські інвестиції на їхні спільні проекти.

Олександр Вучич із цього приводу наполегливо роз’яснив, що угода, підписана ним у Вашингтоні, не передбачає визнання Белградом Косово в якості об’єкта міжнародного права. У зв’язку з цим кожна сторона окремо підписувала позначений документ із Дональдом Трампом. «Я щиро задоволений тим, чого ми досягли. Ми підписали двосторонню угоду з США і, важливо, що це не тристороння угода. Таким чином, угода не визнає Косово об’єктом міжнародного права. Це хороша угода для Сербії», – цитують слова сербського президента ЗМІ.

Крім цього, повідомляється, що Белград взяв на себе зобов’язання перенести своє посольство в Ізраїлі з Тель-Авіва до Єрусалиму до липня наступного року.

Про те, у чому полягає суть стратегії США на Балканах авторитетний боснійський експерт в області безпеки Джевад Галіяшевіч зазначив наступне: «У Косово немає і ніколи не було потенціалу для становлення в якості повноцінної держави, – констатує боснієць. – Зараз цей факт усвідомили і змогли визнати у Білому домі.

Проте навіть зараз американці не прагнуть до повернення Косово у конституційно-правові рамки Сербії, прекрасно розуміючи, що косовська псевдодержава є нежиттєздатною. План спецпредставника США у переговорах Белграду і Пріштіни Річарда Гренелла, який був підтриманий Дональдом Трампом, полягає у тому, щоб виключно за допомогою доброї волі завершити косовское врегулювання і створити з Сербії повністю підконтрольну США територію», – заявив Джевад Галіяшевіч.

«Кінцева мета американців – встановити протекторат над Сербією, Косово і Албанією поряд з Дейтонської Боснією і Герцеговиною, у правовий устрій якої вони постійно втручаються. Американці не говорять про остаточне рішення, а пропонують лише почати процес, який зблизить сербів і албанців на економічній основі, бачачи в цьому процесі не тільки Косово, а й Албанію. Йдеться нібито про економічну основу, оскільки, згідно з їхнім задумом, політичні процеси будуть розвиватися паралельно, зближуючи Тирану і Приштину та віддаляючи останню від Белграда», – зазначив експерт.

Аналітик також звернув увагу на те, що озвучена Річардом Гренеллом модель косовського врегулювання підкреслює прагнення американців створити «міні-Шенген» на Балканах. «Якби США бажали розвитку Сербії або Косово, вони б запропонували інші моделі, наприклад близькі до «плану Маршалла» для Німеччини або подібні до тих, за допомогою яких вони впродовж чотирьох десятиліть підтримували Югославію Йосипа Броза Тіто, – вважає Галіяшевіч.

«Дональд Трамп бажає уникнути сценарію, при якому Росія і Німеччина узгодили б свої політичні позиції у регіоні і за підтримки Франції та Туреччини усунули протиріччя, які накопичилися тут, погасили «тліюче вугілля… Сербія не отримає у пропонованому США варіанті нічого, оскільки питання про статус Косово залишиться її проблемою на тривалий період. Гарна новина полягає у тому, що таке Косово не відповідає нічиїм інтересам. Сербія не повинна поспішати, оскільки має підтримку Росії і Китаю та не може жертвувати своїми життєвими інтересами в обмін на нібито швидке вирішення проблеми… Час на стороні Сербії», – підсумував експерт.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня