Яким чином буде працювати нова виборча система під час проведення місцевих виборів на Україні 25 жовтня 2020 року

Яким чином буде працювати нова виборча система під час проведення місцевих виборів на Україні 25 жовтня 2020 року

19:28 Липень 21, 2020

Політика 8607 6 хвилин

Magyar

          Новий Виборчий кодекс, який вступив у дію 1 січня цього року запровадив закриті виборчі списки, імперативний мандат для депутатів та ще й змінив правила гри за 100 днів до дня голосування. Але закон є закон і потрібно виходити з того що маємо. Проте дуже багато пересічнийх громадян лякає саме поняття чогось нового, а тим більше у царині законодавства, та ще й виборчого. Тож, як працюватиме нова виборча система пояснимо на прикладі виборів до Закарпатської обласної ради.

          Тож, візьмемо загальне число народних обранців, а це 64 депутати і поділимо на цифру «10», і  отримаємо цифру «6», тож, це означає, що у Закарпатській області буде 6 виборчих округів. В інших адміністративно-територіальних одиницях система визначення округів аналогічна, кількість депутатів так само буде ділитися на цифру «10».

          Як відомо, згідно закону, виборча квота рахується від кількості голосів, які отримала партія, яка подолала 5%-й бар’єр. А у Закарпатті за політичні партії, які пройшли до обласної ради у 2015 році віддали свої голоси 339 051 виборців (усього голосів за партії було 439 702 – авт.). Таким чином, 339 051 голосів ділимо на 64 депутатських мандати і отримуємо виборчу квоту 5279 голосів.

          Рухаємося далі – теоретично політична партія «XYZ» висуває до Закарпатської облради єдиний виборчий список по рейтингу із 60 кандидатів  у депутати. Кожен з цих кандидатів має бути включений у регіональний виборчий список, а це виходить по 10 кандидатів у середньому на 1 виборчий округ, які мають у регіональному виборчому списку свої порядкові номери. Таким чином, потенційний виборець в окрузі у виборчому бюлетені голосує за партію і ставить номер пріорітетного кандидата у квадратику поруч.

          Якщо якась політична партія отримала у виборчому окрузі 18 290 голосів виборців, то цю кількість необхідно поділити на виборчу квоту 5297 голосів, а це виходить 3,45 і означає, що від цього округу до облради потраплять 3 народні обранці. Ще 0,45 квоти означає, що 2399 голосів є нерозділеним і переходять в єдиний виборчий список. Аналогічно буде в інших округах.

          І,  тут логічно виникає питання: Як визначатиметься порядковість кандидатів на окрузі? Спершу будуть розташовані кандидати, у яких кількість отриманих голосів більше 25% виборчої квоти, тобто більше 1325 голосів. Потім ідуть кандидати, які отримали менше 1325 голосів у черговості, яка була визначена політичною партією (відповідно до рейтингового списку).

          До прикладу:

  • Шевченко К.К. – 964 голосів (№1 у списку)
  • Франко П.П. – 1460 голосів (№2 у списку )
  • Косач С.С. – 1300 голосів (№3 у списку)
  • Мункачі І.І. – 3512 голосів (№4 у списку)
  • Донцова А.А. – 750 голосів (№5 у списку)

          Тобто порядковість кандидатів після виборів в окрузі буде таким:

  • Мункачі  І.І. – 3512 голосів,    (більше 25% виборчої квоти)
  • Франко П.П. – 1460 голосів   (більше 25% виборчої квоти)
  • Шевченко К.К. –  як №1 у рейтинговому  списку   (менше 25%  виборчої квоти)
  • Косач С.С. – як №3 у рейтинговому списку (менше 25% виборчої квоти)
  • Донцова А.А. – як №5 у рейтинговому списку (менше 25% виборчої квоти)

          Таким чином, у підсумку до обласної ради проходять наступні кандидати: Мункачі І.І., Франко П.П. і Шевченко К.К.

          А усі нерозділені голоси ідуть до корзини єдиного виборчого списку. Туди ж ідуть усі голоси віддані за політичну партію, які вона набрала округах, де не було досягнуто виборчої квоти.

          До прикладу, політична партія «ХYZ» має 17 901 нерозділений голос з усіх округів. Це, у свою чергу означає, що з єдиного виборчого списку до ради потраплять ще 3-є депутатів (17 901 голос ділимо на виборчу квоту у 5297 голосів).

          При цьому кандидати, які були обрані в округах, не враховуються при розподілі мандатів за єдиним виборчим списком.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня