Договір про відкрите небо

Договір про відкрите небо

12:00 Травень 29, 2021

Політика 2808 6 хвилин

Magyar

У четвер Сполучені Штати повідомили Росію, що не приєднаються до Договору про відкрите небо, заявили представники Державного департаменту США.

З моменту вступу на посаду президента США Джо Байдена обидві країни виявили готовність приєднатися до угоди, і це сприяло підготовці до саміту їхніх лідерів у червні.

Вашингтон: Москва не партнер

Однак чиновники, які просили не називати їхніх імен, зазначили, що про згадане рішення заступника міністра закордонних справ Росії Сергія Рябкова повідомив заступник міністра закордонних справ США Венді Шерман.

Державний департамент США обґрунтував свій крок тим, що РФ продовжує порушувати договір і, виходячи з поведінки Москви, вона не є партнером у побудові взаємної довіри.

Беззбройна розвідка

Договір про відкрите небо, який був підписаний у 1992 році й набув чинності у 2002-му, включав 34 європейські та північноамериканські держави. Суть угоди полягає в тому, що країнам, котрі приєднуються, дозволять здійснювати контрольні польоти над іншими територіями за участю власних беззбройних розвідувальних літаків.

Згідно з умовами договору, за останні півтора десятиліття було здійснено понад 1500 розвідувальних польотів, однією з головних цілей яких є зміцнення довіри та контроль за дотриманням угод про обеззброєння.

Партнери визнали контракт корисним, незважаючи на вдосконалення обладнання супутникової розвідки.

Трамп «вивів» Америку з контракту минулого року

США на чолі з тодішнім президентом Дональдом Трампом минулого листопада вийшли з договору, оскільки їхній уряд звинуватив Росію в порушенні його умов, що Москва, у свою чергу, заперечує.

Вашингтон заявив про намір вийти з угоди ще в травні минулого року. Байден, який тоді був кандидатом у президенти, розкритикував цей крок Трампа, назвавши його необдуманим.

У січні Путін прийняв подібне рішення

Зрештою в січні Росія також заявила про вихід з угоди. У той час російський Державний департамент стверджував, що рішення США спричинило серйозну шкоду, оскільки порушило баланс інтересів держав-учасниць та підірвало роль угоди в зміцненні довіри й безпеки.

Москва скаржилася, що союзники Вашингтона не підтримують її пропозиції зберегти договір.

Кремль побоюється знімків із Пентагону

Росія попросила держави, які залишаються в Договорі про відкрите небо, забезпечити всю свою територію, навіть після виходу США, для польотів над ними американських об’єктів, а також не передавати аерофотознімки російських територій у Пентагон.

Тимчасова надія на повторне приєднання

У січні, вступивши на посаду, Байден почав розгляд питання про вихід США з договору. Після телефонної розмови з Путіним представник Кремля заявив: обидва президенти висловили готовність приєднатися до угоди.

Незважаючи на позитивний розвиток подій, тиждень тому нижня палата російського парламенту ухвалила закон, який оформить вихід країни з Договору про відкрите небо. А верхня палата, як очікується, затвердить вихід 2 червня, і якщо Володимир Путін підпише цей документ, він набуде чинності через пів року.

Залишиться тільки конвенція СНВ

Рішення, прийняте в четвер, означає, що до 5 лютого 2026 року залишатиметься чинним лише новий Договір про контроль над озброєннями СНО-3 (Договір про стратегічне скорочення озброєнь).

Американські чиновники заявили, що міністр закордонних справ Ентоні Блінкен, радник з питань національної безпеки Джейк Салліван та інші високопоставлені американські чиновники вже минулого тижня повідомили своїх російських колег, що США приймуть рішення стосовно Договору про відкрите небо.

Минулого тижня Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим в Ісландії. А в понеділок Салліван – із секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим у Женеві. Згідно з повідомленнями преси, російська сторона офіційно погодилася провести саміт двох президентів.

Він відбудеться в Женеві 16 червня за ініціативою президента США. Метою зустрічі, на думку Кремля, є обговорення розвитку російсько-американських відносин та питань військової стабільності. Згідно з інформацією, опублікованою на засіданні в Москві, на порядку денному будуть і такі міжнародні питання, як пандемія коронавірусу та різні регіональні конфлікти.

Джерело: Euronews

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня