Андрея Бочкор та Василь Брензович поінформували Єврокомісара з питань розширення і сусідства ЄС про забезпечення прав нацменшин в Україні
Єврокомісар з питань розширення і сусідства ЄС Олівер Варгеї у п’ятницю провів онлайн-зустріч із головою Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василем Брензовичем та депутатом Європарламенту Андреєю Бочкор.
Олівер Варгеї ініціював розмову з метою отримати інформацію про політику щодо нацменшин в Україні та її вплив на угорську громаду Закарпаття.
Під час зустрічі голова ТУКЗ-КМКС поінформував про розвиток правового статусу угорців Закарпаття й інших нацменшин в Україні з моменту здобуття країною незалежності, а також зобов’язання, прийняті Україною щодо своїх меншин у юридичному плані. Василь Брензович підкреслив, що угорці Закарпаття – лояльні громадяни України, вони підтримують європейську інтеграцію країни, а також нагадав, що угорці Закарпаття підтримали і незалежність України. Щодо обмеження прав, яке триває з 2014 року, обласний депутат наголосив, що угорці Закарпаття вже сотню років мають усталену систему освіти – від дошкільних до вищих навчальних закладів, яку новий закон про освіту в Україні докорінно змінює та унеможливлює. Утиски угорської інтелігенції Закарпаття, звинувачення в сепаратизмі, сфабриковані провадження проти фондів закарпатських угорців та негативна кампанія у ЗМІ проти угорської громади ускладнюють мирне співіснування в країні. Щодо проєкту нещодавно опублікованого Закону про національні меншини, Василь Брензович наголосив, що, крім позитивних аспектів тексту, закон робить крок назад із точки зору освіти та використання рідної мови порівняно з правами, прописаними у законі 1992 року та Конституції. За словами голови ТУКЗ-КМКС, угорці Закарпаття відкриті до діалогу, готові до того, щоб спільно знайти вирішення проблем національних меншин та до спільної роботи над текстом закону про меншини, але такої можливості досі не отримали.
Депутат Європарламенту Андрея Бочкор наголосила, що прогрес України на демократичному шляху відповідає інтересам усіх. Вона подякувала Єврокомісару з питань розширення і сусідства ЄС Оліверу Варгеї за пильний контроль за розвитком подій в Україні та засудження діяльності радикального сайту «Миротворець», спрямованої проти неї та закарпатських угорців. Наголосила також, що радикальні угруповання та погляди перешкоджають процесу європейської інтеграції країни. А. Бочкор також назвала відрадним, що під час засідання Рада асоціації Україна-ЄС Олівер Варгеї чітко дав зрозуміти українській стороні, що вона повинна відповідати за дотримання прав нацменшин.
Депутат Європарламенту також звернула увагу на приховані законодавчі зміни, які відбуваються, незважаючи на міжнародні зобов’язання, як приклад, навела закон про вищу освіту. Посилаючись на нещодавні політичні події, вона назвала процедуру відстеження осіб із подвійним громадянством неприйнятним та зазначила, що дискримінація громадян за національною ознакою суперечить європейським цінностям. Щодо угорської політики на Закарпатті, Андрея Бочкор підкреслила, що ТУКЗ-КМКС є однією з найстаріших організацій в Україні, яка вже понад 30 років безперервно представляє інтереси закарпатців.
Єврокомісар з питань розширення і сусідства ЄС Олівер Варгеї подякував за надану достовірну інформацію та зазначив, що порушував питання угорської меншини Закарпаття перед українською стороною під час засідання Ради асоціації Україна-ЄС. Єврокомісар наголосив: Україна повинна гарантувати повагу прав національних меншин і права на використання мови та освіту рідною мовою повинні бути належним чином врегульовані під час підготовки проєкту Закону про національні меншини, до якої також потрібно долучити і представників нацменшин, що українська сторона пообіцяла зробити. Олівер Варгеї висловив сподівання, що українська сторона залучить у підготовку проєкту закону Василя Брензовича, голову ТУКЗ-КМКС, оскільки ніхто не знає краще, ніж самі меншини, їхніх потреб – ані Європейська комісія, ані уряд України. Прагне до такого ж діалогу і з іншими національностями України: румунами, поляками, болгарами.
Єврокомісар повідомив, що ситуація меншин в Україні стає дедалі більшою проблемою, яка стоїть на шляху країни до європейської інтеграції, і захист меншин не тільки є вимогою щодо інтеграції до Європейського Союзу, але його відсутність також заважає зближенню з НАТО.
Прес-реліз Андреї Бочкор
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися